ایسنا/گیلان مدیرکل میراث‌ فرهنگی گیلان از سفر ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به گیلان جهت بررسی فعالیت‌های چادرشب بافی قاسم آباد خبر داد و گفت: چادرشب بافی قاسم آباد نامزد جمهوری اسلامی ایران برای ثبت جهانی است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا شهرود امیرانتخابی امروز در جمع خبرنگاران در اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در راستای پرونده ثبت جهانی چادرشب ‌بافی قاسم آباد رودسر، اظهار کرد: ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به گیلان سفر کرد ه اند تا از نزدیک در جریان فعالیت‌های انجام شده در حوزه چادرشب بافی قاسم آباد قرار گیرند.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان افزود: چادرشب بافی قاسم آباد نامزد ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی ایران برای ثبت جهانی است و به همین منظور استان گیلان میزبان ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی است.

امیرانتخابی با بیان اینکه روستای قاسم آباد در تاریخ ۱۱ تیر ماه سال ۹۷ از سوی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی به عنوان روستای ملی چادر شب بافی ثبت شده است، یادآور شد: در حال حاضر پرونده ثبت جهانی چادرشب ‌بافی قاسم آباد به شورای جهانی ارسال شده است و چنانچه نظر ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی مثبت باشد تا پایان سال جاری چادر شب بافی به عنوان روستای جهانی صنایع دستی و اولین ثبت جهانی اختصاصی استان گیلان معرفی می‌شود.

وی گفت: روستای قاسم آباد با عنوان روستای ملی چادرشب بافی، دومین روستا پس از فشتکه خمام با نشان ملی حصیر بافی است که از گیلان به ثبت ملی رسید.

؛ روستای قاسم آباد چابکسر از توابع شهرستان رودسر به علت رواج چادرشب بافی در منطقه و ویژگی‌های آن و همچنین اشتغال بیش از ۶۰۰ نفر از بانوان این روستا در این رشته صنایع دستی، به عنوان روستای ملی چادرشب بافی ثبت شده که این امر موجب شده، هنرمندان با انگیزه بیشتر و همچنین با برند ملی چادر شب بافی در توسعه این رشته اهتمام ورزند.

چادرشب بافی، نوعی بافت پارچه محلی در طرح‌های چشم نواز شانه گل، قالی گل، گلیم گل، سرو گل، چهل چراغ، طرح پرند، گلیم گل، بوته چرخ و طرح‌های دیگر است که از نخ‌های پنبه‌ای، پشم و ابریشمی خلق می‌شود.