ایسنا/گیلان مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: علت اصلی مرگ باکلان های مرده در سواحل انزلی، گیرافتادن در پره های صیادی است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

قربانعلی محمدپور در گفت و گو با ایسنا در خصوص انتشار فیلم لاشه باکلان ها در سواحل انزلی که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: همانطور که طناب پره های صیادی هم در بخشی از فیلم مشاهده می شود، متاسفانه همین پره های صیادی دلیل مرگ این پرندگان هستند.

وی با بیان اینکه تجمع مرغ های ماهی خوار نیز معمولا در جاهایی است که پره به سمت ساحل کشیده می شود، افزود: مرغ های ماهی خوار یا باکلان ها در هنگام کشیده شدن در این تورها گرفتار و خفه می شوند.

محمدپور با بیان اینکه صیادان نیز با رهاکردن لاشه این پرندگان در سواحل منظره زشتی را بوجود می آورند، خاطرنشان کرد: این مساله با حساسیت بیشتری در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: گروهی از معاونت فنی اداره کل را به منطقه اعزام کرده ایم تا عوامل به طور دقیق بررسی و متخلفین شناسایی شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه وقوع این اتفاقات هرساله مشاهده می شود، خاطرنشان کرد: همواره علت اصلی این منظره ناخوشایند، خفگی باکلان ها به دلیل گیرافتادن در پره های صیادی است.

وی اظهار کرد: در همه خطوط ساحلی که پره صیادی وجود داشته باشد شاهد این اتفاق هستیم و باید صیادان مواظب باشند که مرغ های ماهی خوار در این تورها نیفتند.

محمدپور گفت: علاوه بر این پرندگان، فک های خزری نیز همواره قربانی این پره های صیادی می شوند و همانطور که می بینیم حیات تنها پستاندار دریای خزر در حال خطر است.