ایسنا/گیلان رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: چون کرکس ها از لاشه حیوانات به خصوص سم داران وحشی تغذیه می کنند، با توجه به کاهش جمعیت سم داران وحشی، منبع غذایی کرکس ها نیز کم شده و جمعیت این نوع از پرندگان نیز در شهرستان کاهش یافته است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

عارف شادکام در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه کرکس معمولی (دال) از گونه های شاخص راس هرم غذایی و مقیم مناطق کوهستانی کشور است، گفت: برخی از جمعیت های مهاجر آن در فصل بهار و پاییز در مناطق دشتی و تالابی قابل مشاهده هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش خاطرنشان کرد: تالش یکی از زیستگاه های مهم کرکس های گیلان است و ارتفاعات سوباتان و اسالم از مهمترین زیستگاه های این پرنده در این شهرستان محسوب می شوند.

وی با اشاره به مصرف آنتی بیوتیک ها در دام های اهلی، گفت: آنتی بیوتیک موجود در لاشه دام هایی که به مصرف کرکس ها می رسند، به صورت سم عمل کرده و موجب مرگ کرکس ها می شوند.

شادکام ادامه داد: در سال های اخیر به علت کاهش جمعیت سم داران وحشی و همچنین استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها در دام های اهلی و متعاقب آن مسمومیت، جمعیت این گونه کاهش چشمگیری داشته است.

شادکام از رهاسازی یک بهله کرکس و یک پستاندار کوچک به نام نوتریا خبر داد و خاطرنشان کرد: این کرکس که توانایی پرواز خود را از دست داده بود توسط یکی از دوستداران محیط زیست به اداره محیط زیست تالش تحویل و پس از پنج روز تیمار و تغذیه در منطقه حفاظت شده لیسار رهاسازی شد.

وی تصریح کرد: یک نوتریا که در دام صیادان ماهی اسیر شده بود، پس از تحویل و اطمینان از  بهبود شرایط زیستی این پستاندار در رودخانه کرگانرود رهاسازی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: کرکس معمولی از گونه های حمایت شده در قوانین حفاظت محیط زیست  کشور محسوب می شود.

شادکام با ابراز خرسندی از اقدام به موقع دوستداران محیط زیست و حیات وحش که با اطلاع رسانی محیط بانان منطقه از گرفتارشدن این پرنده آگاه کردند، از تمامی علاقمندان محیط زیست درخواست کرد در صورت مشاهده جانوران آسیب دیده در طبیعت مراتب را در اسرع وقت به اداره محیط زیست اطلاع دهند تا نسبت به درمان و احیای این گونه ها اقدام لازم انجام شود.