انزلی- در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و قرقیزستان بر نقش منطقه آزاد انزلی در توسعه همکاری های فی بین دو کشور تاکید شد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، در دومین و آخرین روز دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، تفاهم‌نامه‌ ۱۰۴ ماده ای همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی ایران و قرقیزستان از سوی وزرای راه دو کشور به امضا رسید.

 براین اساس بعد از برگزاری جلسات کارشناسی مابین کارشناسان این سازمان و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با دولت بیگ توگولبایف، مدیرعامل منطقه آزاد بیشکک قرقیزستان تحت عنوان بند مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی دو کشور، ساز وکارهای ترسیم و توسعه همکاری های دو و چندجانبه با محوریت منطقه آزاد انزلی در قالب ۹ بند تعیین شد.

بنابراین گزارش برگزاری سمینار بین المللی ظرفیت های همکاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور مسئولان اتحادیه و سفرای پنج کشور عضو در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی به میزبانی منطقه آزاد انزلی یکی از مهمترین بندهای این سند همکاری را تشکیل می دهد.

از سوی دیگر طرفین بر استفاده از پتانسیل های منطقه آزاد انزلی برای شرکت های جمهوری قرقیزستان به منظور ایجاد کریدور حمل و نقل دسترسی به بازارهای کشورهای خلیج فارس و ترکیه، توافق کردند و در بندی دیگر موافقت خود را برای تأسیس شرکت قرقیزی در مناطق آزاد ایران، به ویژه در منطقه آزاد انزلی و تأسیس شرکت مشترک در مناطق آزاد جمهوری قرقیزستان اعلام نمودند.

در بخش دیگری از توافقات صورت گرفته میان سازمان منطقه آزاد انزلی و منطقه آزاد بیشکک، امکان صادرات نفت و میعانات نفتی و گازی و فرآورده های نفتی از طریق این منطقه به جمهوری قرقیزستان و اطلاع رسانی طرف قرقیزی به بانک های تجاری کشور متبوع خود جهت استفاده از مزایا و معافیت های مناطق آزاد و به ویژه منطقه آزاد انزلی، مورد توجه قرار گرفته است.

فرآهم نمودن امکان صادرات خدمات مهندسی شرکت های مستقر در مناطق آزاد کشورمان در حوزه های راه سازی، جاده، ساختمان، و سایر زیرساخت ها و تأسیسات صنعتی و کشاورزی برای طرف قرقیزی؛ تشکیل شورای تجاری مشترک با حضور مناطق آزاد ایران و قرقیزستان؛ برگزاری تورهای صنعتی و تجاری برای هیأت های سرمایه گذاری دو کشور به منظور آشنایی با مزایای بالقوه مناطق آزاد دو کشور و استفاده از پتانسیل های منطقه آزاد بیشکک برای شرکت های ایرانی برای حضور در بازارهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و cis از دیگر بندهای این توافق بوده است.

دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان طی روزهای دوازدهم و سیزدهم آذرماه با حضور مسئولان ارشد و کارشناسان دو کشور در حوزه های مختلف برگزار شد، که در نهایت با امضای تفاهمنامه ای توسط وزرای ایران و قرقیزستان به پایان رسید که یکی از مهمترین مصوبات آن، تعیین تعرفه ترجیحی گمرکی و تعرفه ترانزیت میان دو کشور است.

گفتنی است توسعه روابط دو جانبه و چندجانبه با مناطق آزاد، بنادر و بخش دولتی و غیر دولتی کشورهای حوزه کریدورهای نستراک و چین-قزاقستان-ایران از طریق انعقاد تفاهم نامه ها و توافق نامه های متعدد به منظور تعریف چارچوب روابط فی مابین، جزو راهبردهای اصلی این سازمان ظرف سالهای اخیر بوده که براساس آن تاکنون با مناطق آزاد لوتوس آستراخان، اکتائو قزاقستان و بخش خصوصی کشورهای چین و هندوستان؛ چندین تفاهم نامه و توافق نامه منعقد شده و در کمیسیون های مشترک ایران با کشورهای حوزه دریای خزر، آسیای میانه و قفقاز نیز این سازمان حضور فعالی داشته که حضور موثر در دوازدهمین کمیسیون مشترک ایران و قرقیزستان را باید در همین راستا عنوان نمود.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.