رشت – نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت با اشاره به نقش و جایگاه دانشجویان در جامعه گفت: فضای دانشگاه ها نباید امنیتی باشد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

، آیت الله رسول فلاحتی روز شنبه به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان تشکل های دانشجویی استان گیلان در مصلی رشت اظهار داشت: دانشجو بایستی سیاست بفهمد و بداند اما سیاست زده نباشد.

وی با بیان این که انسان دارای بینش سیاسی در شرایط سخت ، فریب نمی خورد، افزود: بینش و دانش سیاسی برای افراد خطر ساز نیست، بنابراین دانشجو بایستی از این بینش برخوردار باشد.

امام جمعه رشت با تاکید بر این مطلب که اختلاف سلیقه و بینش سیاسی نباید منجر به برخی چیزهای دیگر در کشور شود، خاطر نشان کرد: دانشگاه ها و مراکز علمی در کشور می تواند سعادت یا شقاوت یک جامعه را در پی داشته باشند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به فرمایشات امام راحل با این عنوان که دانشجویان ذخائر این ملت هستند، اضافه کرد: در برخورد با دانشجو و کنار او بودن، سعه صدر می خواهد، فردی که مسئولیت و اداره بخش فرهنگی و علمی را دارد بایستی گوشی شنوا و سعه صدر داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با بیان این مطلب که چرا برخی از دانشجویان می ترسند،  اظهار داشت: دانشجویان فرزندان این ملت هستند، آنهایی که در طول انقلاب آشوب ایجاد کردند، نزدیک ۹۵ درصد دانشجو نبوده اند، اراذل و اوباش بوده اند، دانشجو عاقل است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در جمع تشکل های دانشجویی با اشاره به مطالب و دغدغه های مطرح شده از سوی دانشجویان در این نشست تصریح کرد: مشکلات مربوط به محیط زیست، رودخانه ها، پسماند و غیره دغدغه بنده نیز هست و بارها در این موارد در نماز جمعه و نشست های دیگر سخن گفته ام.

آیت الله فلاحتی با بیان این که، انتقادهای دانشجویان بابت حضور کم بنده را در دانشگاه ها می پذیرم، خاطر نشان کرد: علاقمند به برگزاری جلسه هایی با حضور دانشجویان هستم و برگزاری جلسه امروز به مناسبت روز دانشجو با تشکل های دانشجویی را تاکید داشتم.

در این مراسم هر یک از نمایندگان تشکل های دانشجویی استان گیلان به بیان مشکلات و خواسته ها پرداختند.

انتقاد از دخالت برخی از نهادهای امنیتی در داخل دانشگاه ها، کارگران و کشاورزان، ارزش قائل شدن برای تشکل های دانشجویی، سخنرانی تشکل های دانشجویی قبل از خطبه های نماز جمعه، رسیدگی به ازدواج جوانان، نظارت دقیق به صلاحیت نامزدهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی و توجه به مشکلات محیط زیست لزوم رسیدگی به معیشت کارکنان و  افزایش دیدار با آیت الله فلاحتی امام جمعه رشت از جمله مهترین مطالب ارائه شده توشظ نمایندگان تشکل های دانشجویی در این مراسم بود.

۱۶ آذر  در ایران به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا ، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با انگلیس، در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران شهید شدند، روز دانشجو نامگذاری شده است.

افزون بر یکصد هزار دانشجو در دانشگاه های استان گیلان تحصیل می کنند.