لاهیجان-ایرنا-مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل گفت: امسال توسط زنبورداران بومی این شهرستان حدود ۲۳۶ هزار و ۱۷۷ کیلوگرم عسل طبیعی برداشت شد که این میزان نسبت به برداشت ۱۳۰ تنی سال گذشته افزایش نشان می دهد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

بهزاد کوهستانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، علت افزایش تولید عسل  این شهرستان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته را آب و هوای مناسب ، افزایش گل و گیاه به علت بارندگی ها و مبارزه با آفات زنبور عسل در این شهرستان دانست.

وی افزود: در شهرستان سیاهکل حدود ۴۰۰ زنبوردار بومی فعالیت می کنند و در این شهرستان حدود ۱۴ هزار و ۲۰۰ کلنی ( کندو ) زنبور عسل وجود دارد . 

 وی تصریح کرد: علاوه بر تولید عسل در سال جاری ۶۵۰ کیلوگرم بره موم ، ۳۴۰ کیلوگرم گرده گل و ۱۰ کیلوگرم ژله رویال به عنوان محصولات جانبی در مجموع یک تن در کنار تولید عسل از سوی  زنبورداران این شهرستان تولید و به بازار عرضه شده است.

رییس جهاد کشاورزی شهرستان سیاهکل گفت: توسط زنبورداران مهاجر نیز حدود یکصد تن عسل در این شهرستان تولید و در بازارهای گیلان و استان های دیگر عرضه می شود.

وی افزود: قیمت هرکیلوگرم عسل تولیدی در شهرستان سیاهکل متناسب با مرغوبیت آن بین ۳۰ تا ۲۰۰ هزارتومان متغیر و متفاوت است .

کوهستانی با اشاره به اینکه همه عسل تولیدی زنبورداران این شهرستان  به راحتی به فروش می رسد، اظهار داشت: ۳۰ درصد عسل تولیدی زنبورداران سیاهکل در گیلان مصرف  و بقیه  هم به شهرها و  استان ها دیگر مانند البرز و تهران صادر می شود .

وی نظارت بر کوچ زنبورداران ، صدور مجوز کوچ ، برگزاری کلاس های آموزشی برای زنبورداران و سرشماری کندوها را از فعالیت های جهاد کشاورزی در این زمینه ذکر و تصریح کرد:در فصل بهار زنبورداران مناطق جلگه ای شهرستان سیاهکل به مناطق ییلاقی مثل پیرکوه و دیلمان کوچ می کنند و در فصل پاییز زنبورداران مهاجر زنبورهای خود را از استان هایی مانند قزوین و اردبیل برای دسترسی به گل چای به دامنه های این شهرستان انتقال می دهند.

شهرستان سیاهکل با توجه به دارا بودن منطقه ی ییلاقی ، کوهستانی و جنگلی مناسب و وجود انبوه گیاهان در فصول مختلف سال پذیرای زنبورداران مهاجر از دیگر استان ها و شهرستان های مجاور نیز هست.

سالانه حدود ۶۰ زنبور دار مهاجر با بیش از ۲۰ هزار کلنی زنبور عسل از استان های اردبیل و قزوین به این شهرستان مهاجرت می کنند.