ایسنا/گیلان مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان گفت: افزایش محصول در اراضی کشاورزی و افزایش راندمان در مصرف آب از دستاوردهای مهم اجرای سامانه های نوین آبیاری است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

مجتبی شاه نظری در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه سامانه های نوین آبیاری موجب افزایش ۸۵ درصد راندمان مصرف آب می شود، گفت: ۱۳ هزار و ۶۳۲هکتار از اراضی کشاورزی سنتی و مدرن گیلان تاکنون زیر پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گرفته است.

وی افزود: در حدود ۲۷۲۲ هکتار از اراضی باغی و زراعی به طول۶.۱۰۰ کیلومتر آبیاری کم فشار اجرا شده است.

شاه نظری ادامه داد: در راستای حمایت دولت از تولیدات داخلی و بطور اخص تولیدات کشاورزی استان، در سال ۹۸ نیز اعتبارات مناسبی جهت اجرای سامانه های نوین آبیاری به باغت و مزارع اختصاص یافت.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه برنامه ریزی های به عمل آمده از محل اعتبارات مذکور اجرای این سامانه ها در باغات و مزارع در اقصی نقاط استان در دستور کار جدی این مدیریت قرار دارد، گفت: سهم کمک های دولت در این بخش تا سقف ۸۵ درصد به صورت بلاعوض است.

وی با اشاره به اینکه سامانه آبیاری در همه شهرستانهای گیلان در حال اجرا است، افزود: شهرستان های رودبار و روسر از دیگر شهرستان ها بیشتر در اجرای این سامانه شرکت کرده اند.

شاه نظری خاطرنشان کرد: استقبال کشاورزان و باغداران از اجرای این سامانه در اراضی شان رو به افزایش است زیرا علاوه بر مدیریت مصرف آب، به دلیل مفید بودن آب به طریق آبیاری نوین منجر به افزایش محصولات کشاورزی نیز می شود.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: مهم ترین اهداف این قانون حفاظت از خاک و صیانت از آن از نظر فرسایش، حاصلخیزی، قاچاق خاک، تخریب، آلودگی و هر گونه سوء استفاده از آن است.