ایسنا/گیلان معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش گیلان گفت: در راستای ترویج فرهنگ تغذیه سالم و جبران ریزمغذی ها امسال کلیه دانش آموزان متوسطه دختران گیلان قرص ویتامین D و قرص آهن دریافت می کنند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

امیر سراجی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت تغذیه سالم در سن رشد از توزیع قرص ویتامین D و قرص آهن تحت عنوان طرح «مکمل یاری»، اظهار کرد: بسیاری از غذاهای آماده و فرآوری شده موجب چاقی دانش آموزان می شود و هر شخصی باید یک فعالیت ورزشی را در سبد زنگی روزانه خود داشته باشد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان گیلان درباره برنامه مکمل یاری افزود: در راستای ترویج فرهنگ تغذیه سالم و جبران ریزمغذی ها، امسال ۸۷ هزار دانش آموز دختر متوسطه استان گیلان قرص ویتامین D و قرص آهن دریافت می کنند و در میان ۸۰ درصد دانش آموزان پسر متوسطه نیز قرص ویتامین D توزیع می شود.

سراجی گفت: دانش آموزان دختر متوسطه هر هفته یک قرص آهن به مدت ۱۶ هفته و دانش آموزان متوسطه دختر و پسر نیز هر ماه یک قرص ویتامین D به مدت ۹ ماه دریافت می کنند.

وی بیان کرد: تامین ویتامین D در رشد، سلامت استخوان و پیشگیری از بیماری هایی چون پوکی استخوان، دیابت نوع دو، ام اس و برخی سرطان ها موثر است؛ بهترین منبع تامین ویتامینD، نور مستقیم خورشید است.

سراجی هدف طرح مکمل یاری با آهن را راهکاری برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن دانست و خاطرنشان کرد: انواع مواد غذایی شامل گوشت، مرغ، ماهی، جگر، حبوبات، میوه و سبزی سرشار از ویتامین«ث» و آهن است که باید در سبد غذایی دانش آموزان قرار گیرد.