ایسنا/گیلان مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان اینکه ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کد سهام گذار و ۱۰۸ شرکت کارگزاری در کشور داریم، گفت: گیلان به لحاظ معاملات ششمین استان کشور در بازار بورس بعد از استان های تهران، اصفهان، کیش، مشهد و تبریز است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

یاسر فلاح امروز در کارگاه آموزشی مبانی بازار سرمایه که ویژه خبرنگاران استان گیلان برگزار شد، اظهار کرد: بازار سرمایه یکی از عرصههای مولد سرمایه در کشور است که علاوه بر بورس، ملک و خودرو هم جز بازار مولد هستند اما دلار، سکه، ارز و طلا جز بازارهای غیر مولد هستند.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس افزود: با سرمایهگذاری در بازارهای غیرمولد پول سرمایهگذار و نقدینگی در اقتصاد وارد یک پارکینگ می شود که چرخ اقتصاد را به حرکت نمی‌اندازد.

روش سرمایه گذاری در بازار سرمایه تکنیکی است

وی با بیان اینکه روش سرمایه گذاری در بازار سرمایه تکنیکی است، گفت: بورس فنی و تخصصی است و هیچکس بدون آموزش نمی‌تواند سرمایه کسب کند اما سرمایهگذاری در بورس در افق بلند مدت از همه سودمندتر خواهد بود. بازار بورس از ابتدای سال هفت برابر بازار مسکن و خودرو رشد داشته که باید افکار عمومی به این سمت هدایت شود.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس ادامه داد: در بورس به جز سهام، داراییهای دیگری هم نظیر صندوق‌ها و اوراق وجود دارد که برای افراد کم ریسک پیشنهاد می‌شود.

وی با بیان اینکه در بورس سهام شرکت‌ها را خرید و فروش می‌کنیم، تصریح کرد: سرمایهگذاران در بورس، سهام شرکت‌هایی که در این بازار پذیرفته شدند را خرید و فروش می کنند و مالک بخش معینی از آن می‌شوند.

فلاح با بیان اینکه شرکت‌های حاضر در بورس از حمایت‌های سازمان بورس بهره‌مند هستند، گفت: افراد با هر مبلغی میتوانند در بورس سرمایه گذاری کنند، با ۱۰۰ هزار تومان هم می توانید سهامدار شوید در حالیکه در هیچ بازار دیگری نمی‌توان با این مبلغ سرمایه گذاری کنید.

بازدهی ۷۰ درصدی بازار بورس در سالجاری

فلاح با تاکید بر اینکه در بازارهای سرمایه گزاری نقدشوندگی داریم، گفت: هرچه سرمایه نقدشونده‌تر باشد، جذابتر است. سازمان بورس بعد از بانک با سرمایه گذاری در بازار پول، بازار نقدشوندگی بالایی دارد.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان اینکه میزان بازدهی در بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها بالاتر بوده است، گفت: از ابتدای سال ۷۰ درصد بازدهی در بازار بورس، ۱۳ درصد بازدهی در بازار مسکن، ۱۴ درصد بازدهی در بازار خودرو داشتیم و طلا و ارز هم بازدهی منفی داشتند.

وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای سرمایه گذاری در بورس حفظ ارزش  پول در شرایط تورمی است، گفت: سرمایهگذاری در بازار بورس و مشارکت در اقتصاد کشور مهم ترین رویکرد بازار بورس است. بازار سرمایه یکی از مهم ترین عواملی است که در اقتصاد کشور، نقدینگی را به سمت حرکت هدایت می کند.

مشاور سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: بنگاه هایی که وارد بورس می شوند و سهام را در اختیار مردم می گذارند، باعث می شوند که سرمایه مجدد به چرخه تولید باز می شود.

شفافیت بازار بورس مانع بروز فسادهای مالی می شود

فلاح با تاکید بر اینکه تنها راه شفافیت در اقتصاد، بورس است، تصریح کرد: اگر بورس را تقویت کنیم و شرکت ها وارد بورس شوند، دیگر با فسادهای مالی مواجه نمی شویم چراکه این شرکت ها مدام توسط سازمان و سهامداران که همین مردم هستند، ارزیابی می شوند.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس ادامه داد: در بازار سرمایه موضوع افشای اطلاعات داریم، به این صورت که یک شرکت پذیرفته شده در بازار سرمایه طی سال حداقل ۱۶ گزارش فالیت و عملکرد مالی به عموم مردم ارائه می کند.

وی بیان کرد: در بازار سرمایه دو نوع سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم داریم، سرمایهگذاری مستقیم که به صورت خرید سهم است اما در سرمایهگذاری غیرمستقیم انواع ابزارها در بورس طراحی شده که شناخته شده ترین آنها صندوق های سرمایه گذاری هستند.

فلاح با بیان اینکه ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کد سهام گذار و ۱۰۸ شرکت کارگزاری در کشور داریم که شامل ۱۵ درصد فعال بازار سرمایه می شود، گفت: گیلان به لحاظ معاملات ششمین استان کشور در بازار بورس بعد از استان های تهران، اصفهان، کیش، مشهد و تبریز است.

ورود به بازار بورس مستلزم استراتژی مالی است

مشاور سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با تاکید بر اینکه ورود به بازار بورس حتما باید با دانش مالی، تجربه کافی و زمان همراه باشد، خاطرنشان کرد: سختگیری های سازمان بورس به دلیل حمایت و صیانت از سرمایه های خرد است و چنانچه اگر در بازار سرمایه تخلفی صورت بگیرد قاطعانه برخورد می شود لذا باید ادبیات بازار سرمایه را در کشور توسعه دهیم.

عضو هیات مدیره شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس تاکید کرد: در بورس حتما باید دیدگاه بلند مدت داشته باشیم و با پس انداز و بودجه خرد وارد بورس شویم تا سود کنیم و یاد بگیریم و سرمایه مان را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در بازار بورس باید آموزش ببینید، گفت: برای ورود به بازار بورس حتما باید استراتژی مالی داشته باشید، در بورس شایعات بسیار است که توجه به آن اثرات زیان باری در پی دارد، باید افراد صبور و ریسک پذیر وارد این عرصه شوند، نوسانات در بورس صعودی است.