ایسنا/گیلان مدیرکل آموزش و پرورش گیلان گفت: طرح شتاب بخشی سوادآموزی در شهرستان های رضوانشهر، صومعه سرا، ماسال، تالش، شفت، سیاهکل، املش و فومن اجرا می شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

نادر جهان آرای امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان، اظهار کرد: شعار سال تحصیلی امسال«مدرسه، محل زیست تحصیلی پر نشاط و شرافتمندانه» است که همزمان با آغاز سال تحصیلی با پرسش مهر رییس جمهور همخوانی داشت و به تحقق فضای پرنشاط و پویا در مدارس کمک می کند.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به فعالیت های نوسازی مدارس و احداث پروژه های مختلف با همراهی خیرین، افزود: با توجه به اینکه استخر شنای فرهنگیان همچنان بعد از یک دهه علی رغم تاکیدات لازم مبنی بر کمک به اتمام این پروژه، هنوز به بهره برداری نرسیده لذا از استاندار خواستاریم تا ادامه پروژه ساخت را به اداره کل نوسازی واگذار کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی در هشت شهرستان گیلان، گفت: استان گیلان جز چهار استان باسواد کشور است که براساس آمار سال گذشته، ۹۷.۵ درصد جمعیت استان باسواد هستند.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ تعداد بی سوادهای استان ۴۹ هزار و ۷۹۳ بوده که این آمار در سال ۹۷ به ۴۱ هزار و ۳۲۸ بی سواد رسیده است.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه شهرستان های انزلی، رشت، لاهیجان، لنگرود و آستارا از آمار بالای باسوادی در استان برخوردار هستند، گفت: شهرستان های رضوانشهر، صومعه سرا، ماسال، تالش، شفت، سیاهکل، املش و فومن باید افزایش و جذب بتوانند به میانگین باسوادی استان برسند که در این راستا طرح شتاب بخشی سوادآموزی در هشت شهرستان مذکور اجرا می شود.

جهان آرای تصریح کرد: یکی از مشکلات رجعت به بی سوادی و عدم انگیزه برای باسواد شدن و همچنین پایین بودن مشارکت برخی دستگاه ها در معرفی کردن افراد بی سواد است.

وی با اشاره به برگزاری پیش اجلاس نماز، گفت: امسال پیش اجلاس نماز با محوریت «نماز و مدرسه» در سطح مدارس دنبال می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به حرفه و مهارت آموزی دانش آموزان، گفت: توانمندسازی دانش آموزان در حوزه کسب و کار را در قالب مهارت آموزی و حرفه آموزی در مدارس دنبال می کنیم و در این راستا بازارهای هفتگی از تولیدات دانش آموزان هنرستان ها و متوسطه اول، در سطح مناطق برگزار می شود.

وی اضافه کرد: دانش آموزان با استعداد ما تولیدات خوبی دارند ولی سرمایه در گردش نداریم و در این راستا به دنبال یک محل یا غرفه دائمی برای عرضه محصولات بودیم که خواستیم تا با همکاری شهرداری ها و بخشداران در محل بازارهای هفتگی یک غرفه را به آموزش و پرورش اختصاص دهند تا دانش آموزان با عرضه محصولات خود تشویق و ترغیب شوند.

جهان آرای با اشاره به میزبانی استان برای برگزاری المپیادهای ورزشی کشوری، تصریح کرد: فعالیت‌های ورزشی یکی از موثرترین فعالیت ها در راستای تحقق شعار امسال آموزش و پرورش در مدارس است که نشاط، پویایی، سلامت جسم و روان را به دنبال دارد.

وی با اشاره به ایجاد کلاس های تربیت بدنی در نواحی یک و دو رشت، بیان کرد: این طرح در راستای افرایش سرانه ورزشی در مدارس اجرایی شده که هفته آینده هم در لاهیجان و رودبنه افتتاح می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به جایگاه شایسته استان در جشنواره فیلم رشد گفت: این جشنواره با دعوت دانش آموزان به تفکر و ساختن ، از مفاهیم انتزاعی آموزشها می‌کاهد، همچنین استفاده از فیلم در امر آموزش و پرورش سبب اجتماع پذیزی دانش آموزان و فعالیت های گروهی می شود که امسال ۴۹امین دوره جشنواره فیلم رشد در اواخر آذر ماه در استان برگزار خواهد شد.

جهان آرای با بیان اینکه ۱۶ درصد دانش آموزان در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند، تصریح کرد: ۶۰ هزار و ۴۲ دانشآموز گیلانی در ۹۰۰ مدرسه غیردولتی مشغول به تحصیل هستند، در این مدارس ۱۰ هزار و ۷۳۷ نیروی انسانی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت شهریه در حین سال تحصیلی نداریم، گفت: فرآیند تعیین شهریه مدارس غیردولتی براساس مواد ۱۵ و ۱۶ قانون تاسیس مدارس، به صورت سامانه‌ای انجام می‌گیرد.‌