رشت-ایرنا-جمعی از دانش آموزان بندرانزلی در اقدامی فرهنگی و اجتماعی با پاکسازی بخشی از بلوار ساحلی این شهر دو و نیم کیلوگرم ته سیگار جمع اوری کردند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

، عضو مجمع فعالان زیست محیطی و مسئول اجرای این پاکسازی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری این برنامه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رها کردن فیلتر سیگار در طبیعت به عنوان معضل اجتماعی در تمام دنیا مشکلاتی جدی برای محیط زیست از جمله خاک، گیاهان و جانوران به وجود می‌آورد.

علیرضا بابایی با بیان اینکه ته سیگارها مهمترین عامل قتل پرندگان در محیط های شهری به شمار می روند افزود: بر اساس نظر کارشناسان حدود سه هزار ماده خطرناک اعم از فلزات سنگینی چون کروم، مس و سرب در فیلتر سیگار وجود دارد که با رها شدن آن در طبیعت ، به دلیل عدم تجزیه‌پذیری وارد خاک شده و آلودگی آن را به همراه دارد.

بابایی تاکید کرد: فیلترهای ته سیگار به دلیل اینکه در تماس با آب های جاری نرم می شوند ، پرندگان با خیال وعده ای غذا آنها را بلعیده و گاه موجب مرگ آنها می شود.

وی اضافه کرد: دانش آموزان علاقه مند به محیط زیست در این پویش علاوه بر جمع‌آوری فیلترهای سیگار،  با افراد و جوانان سیگاری گفت‌وگوهایی را انجام دادند که نتیجه آن قول مساعد جوانان برای انداختن ته مانده سیگار درون سطل‌های زباله بود.

ته‌ سیگار یک ماده مصنوعی و غیر قابل تجزیه است که همه شهرهای ایران با مشکل انداختن ته‌ سیگار در خیابان‌ها یا جوی‌ آب مواجه هستند و این مسئله میزان نگرانی مردم را برای آب مصرفی تصفیه شده افزایش می‌دهد.
متاسفانه فیلترهای سیگار تخریب‌ پذیر نبوده و دارای شماری از مواد بسیار سمی هستند؛ مواد آلاینده موجود در این قطعات به طور کامل از بین نرفته و در نتیجه این مواد در خاک‌ها، آب‌ها و سواحلی که در آن زندگی می‌کنیم، وجود دارند و ظاهر مناظر طبیعت را نیز زشت و غیر جذاب کرده‌ است.
بندرانزلی در کرانه جنوبی دریای خزر و  غرب  گیلان واقع است.