رشت-ایرنا-ناظر گمرکات گیلان و مدیر کل گمرک بندرانزلی گفت: به منظور حمایت از کارگزاران گمرکی، پیگیری حل مشکلات مربوط به امور مالیاتی این صنف در اولویت کاری گمرکات گیلان قرارمی گیرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

، ابوالقاسم یوسفی نژاد روز سه شنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فعالان عرصه تجارت خارجی خصوصا کارگزاران گمرکی به عنوان حلقه واسط این حوزه از اقتصاد با سایر بخش های اقتصادی و صنایع مختلف تولیدی  برای کشور اهمیت بسیاری دارد.

وی افزود: کارگزاران گمرکی از مهمترین ارکان ارتباطی گمرک با سایر بخش های اقتصادی خصوصی کشور محسوب می شوند که با دانش تخصصی خود در جهت کاهش مدت زمان ترخیص کالا و هزینه های مرتبط تأثیر گذارند.

قاسمی نژاد تصریح کرد: با توجه به درخواست اتحادیه کارگزاران گمرکی از گمرک جهت حمایت از این صنف در خصوص مشکلات مالیاتی به وجود آمده در نشست مشترک گمرک با اعضاء این صنف در محل ستاد نظارت گمرکات گیلان ، پیگیری مشکلات مالیاتی این صنف در اولویت کاری این ستاد قرار گرفت.

مدیرکل گمرک انزلی خاطر نشان کرد: با این اقدام گام موثری در جهت کمک به فعالان حوزه تجارت خارجی به ویژه کارگزاران گمرکی برداشته می شود.

قاسمی نژاد یادآور شد: مقرر شده است به منظور جلوگیری از اختلال در روند فعالیت اعضاء این صنف در صورت عدم وجود مدارکی علیه آنان در خصوص جرایم ارتکابی در زمینه فرار مالیاتی، استعلام اطلاعات مربوط به مودیان واقعی اعم از نشانی، محل حمل کالا و سایر اطلاعات مورد نظر موثر در شناسایی مودیان واقعی و معرفی صاحبان اصلی کالا ،  از انجمن کارگزاران گمرکی صورت گیرد.

، بر اساس ماده ۱۲۸ قانون امور گمرکی ، کارگزار  به شخصی اطلاق می شود که به وکالت از صاحبان کالا، تشریفات گمرکی آنها را در گمرک  انجام می دهد.

گمرک بندرانزلی یکی از قدیمی ترین گمرکات کشور است.