رشت – سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان امروز ( پنجشنبه ) با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه مندان به هنر تئاتر در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء (ص) رشت آغاز به کار کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

،۲۵ اثر از سوی هنرمندان سراسر استان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که در نهایت با رأی هیات انتخاب سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان هفت اثر بدون اولویت برای حضور در این دوره از جشنواره معرفی شدند.
هفت اثر نمایشی «تئوری توطئه» به کارگردانی جواد لاله‌دوست از بندر انزلی (۵ عصر روز پنجشنبه ۹ آبان)، «موبی دیک» مهیار وقاری از رشت (۱۰صبح روز دهم آبان)، «آرش تنها بر سپهر سرد سرزمین سپندارمذ» کاری از نیما جهان‌بین (۴ عصر روز دهم آبان)، «الیور توئیست» محمد پورجعفری (۶عصر روز دهم آبان)، «پری» مهرداد آبسالان (۱۰ صبح یازده آبان)، «سواران دریا» فاطمه مولودی از رودسر (۴ عصر روز یازده آبان) و «کیفر یا خیلی خیلی خصوصی» وحید درویشی (۶عصر روز یازدهم آبان) در این دوره از جشنواره حضور خواهند یافت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تاکید بر بهره گیری از تجربه پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر بیان کرد: این اداره‌کل همه تلاش خود را در راستای همراهی و حمایت از هنرمندان و انجمن‌ها انجام خواهد داد.
فیروز فاضلی ضمن تشکر از عوامل اجرایی برگزاری جشنواره تئاتر، افزود: جشنواره استانی همیشه فراز و نشیب‌هایی با خود دارد و من به عنوان مدیر در نظر تخصصی اهالی تئاتر دخالتی نمی‌کنم؛ خود فعالان این حوزه باید مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از حواشی را انجام دهند.
وی با بیان اینکه برگزیدگان این جشنواره بعد از حضور در جشنواره منطقه‌ای به جشنواره فجر راه خواهند یافت، ادامه داد: تئاتر زبان نقد است، نبود نقد در اجرای تئاتر به معنای وجود خلأ است؛ منتقدان خوبی در حوزه تئاتر گیلان فعالیت می‌کنند که باید از ظرفیت آنان استفاده شود.
همچنین آئین اختتامیه دومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی آموزشگاه‌های آزاد هنری گیلان بزرگداشت استاد فقید فرهاد پاک‌ سرشت همزمان با آئین افتتاح سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان، صبح امروز پنجشنبه نهم آبان در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت برگزار شد.
فرهاد پاک‌سرشت نویسنده، شاعر، طراح، نقاش و کارگردان گیلانی، متولد اول فرودین ١٣٣٦ شهرستان فومن است. نمایشنامه‌های «بار دیگر باران»، «یک پنجره برای دیدن»، «شب بلند مختار»، «چهارشنبه خاتون»، «مرغابی در شب ساچمه»، «اویستی» و «یک جای پرت» از جمله آثار اوست. وی نویسنده فیلمنامه و کارگردان مجموعه‌ها و فیلم‌های داستانی «فرشته‌ها نمی‌میرند»، «آن سنگ گران»، «مسلخ»، «فردا روشن است»، «تنگامه»، «خانه اجدادی»، «ایست»، «گلاب» و… است. کارگردانی بیش از ده‌ها نمایشنامه و اجرا در استان و خارج از استان، همکاری با سازمانها و نهادهای فرهنگی هنری در کشور، حضور در جشنواره‌های متعدد استانی و منطقه‌ای فجر، جشنواره منطقه‌ای تیرنگ ۸۳، جشنواره سراسری بانوان ۸۵ و متن برتر جشنواره‌های استانی فجر و تیرنگ نیز در کارنامه پاک‌سرشت به چشم می‌آید.
ایجاد زمینه مناسب برای بروز و ظهور خلاقیت‌های هنری در قالب نمایشنامه‌نویسی برای هنرجویان آموزشگاه‌ها، استعدادیابی و شناسایی هنرمندان جوان و فعال، ارج نهادن به آموزش هنر، معرفی و تعالی ارزش های والای هنر ایرانی و اسلامی، ایجاد ارتباط هنری بین هنرمندان آموزشگاه‌های آزاد هنری استان و بزرگداشت استاد فرهاد پاک سرشت از اهداف برگزاری این جشنواره است.
سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان با مسئولیت اجرایی انجمن هنرهای نمایشی استان و به منظور رشد و توسعه تئاتر با توجه به هویت ایرانی، قومی، منطقه‌ای و جغرافیایی، تا دوازدهم آبان‌ماه جاری با داوری حمیدرضا نعیمی، رضا مهدی‌زاده و لیلی عاج در رشت برگزار می‌شود  و بازدید از آثار منتخب برای عموم رایگان اعلام شده است.