رشت – رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه در حال حاضر سه میلیون متر مکعب صنایع سلولزی (ام دی اف و اچ دی اف) در استان تولید می شود، گفت: تا پایان امسال دو میلیون مترمکعب تولید صنایع سلولزی به  ظرفیت یاد شده افزوده می شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

فرهاد دلق پوش در جلسه اقتصاد مقاومتی استان  با بیان اینکه  این استان قطب صنایع سلولزی کشور است، افزود:  از صنایع دانش بنیان و صادرات محور حمایت می کنیم.

وی  با بیان اینکه می توانیم به عنوان پایلوت در بسیاری از فعالیت های اقتصادی کشور مطرح شویم، اظهار کرد: گیلان از همه زیرساخت های لازم  از جمله زیرساخت های ریلی، دریایی ، منطقه ازاد و بنادر انزلی و آستارا برخوردار است.

وی زیرساخت های ریلی و دریایی گیلان را مکمل کریدور بین المللی نوستراک خواند و گفت:  این استان بزرگترین مرز ترانزیتی شمال کشور را دارد و مناطق آزاد اقتصادی ما فعال هستند و  همسایگی گیلان با استان های تولیدکننده محصولات کشاورزی ظرفیت خوبی برای افزایش صادرات به روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر فراهم کرده است.

دلق پوش با تاکید بر لزوم صادرات فراورده های بخش کشاورزی تصریح کرد: در شرایط  کنونی کشور، توجه به شمال و ظرفیت های شمال به ویژه در حوزه اوراسیا می تواند کارگشا باشد.

وی با اشاره به استقرار صنعت در گیلان  از  حدود سه دهه  گذشته تصریح کرد: اعتقاد بر این بود که استانی سبز مانند گیلان با صنعت منافات دارد در حالی که اروپا به عنوان قاره سبز حرف اول را در صنعت و تجارت می زند که البته گام های خوبی طی چند سال اخیر در بخش صنعت گیلان برداشته شده است.

وی سهم اشتغال صنعت، معدن و تجارت استان در  کشور را ۳۴۲ هزار نفر  عنوان و بیان کرد: در بخش صنعت ۸۲ هزار نفر، در بخش معدن  یک هزار و ۹۰۰  نفر و در بخش تجارت ۲۵۸ هزار نفر داریم.

وی اشتغال گیلان را  از صنعت سه و هفت دهم  ذکر و بیان کرد: دو هزار و ۹۴۸  واحد صنعتی کوچک و بزرگ با حجم سرمایه گذاری ۷۵ هزار و ۹۷۱ میلیارد ریال و اشتغال ۸۲ هزار نفر داریم.

دلق پوش اضافه کرد: سهم گیلان نسبت به کل کشور از نظر تعداد واحدهای تولیدی سه و نیم درصد، از نظر حجم سرمایه گذاری دو و نیم  درصد و از نظر اشتغال سه و دو دهم  درصد است همچنین رتبه ۹ در تعداد واحدهای صنعتی، رتبه ۱۵ در حجم سرمایه گذاری صنعتی و رتبه ۱۲ در اشتغال صنعتی را داریم.

دلق پوش با اشاره به جایگاه گذشته گیلان در صنعت نساجی، خاطرنشان کرد: در دهه ۸۰ به واسطه واردات بی رویه پارچه و لباس صنعت نساجی ما زمین گیر شد.

وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال ۳۳۱ هزار تن صادرات کالا با ارزش ۱۸۲ میلیون دلار داشتیم، اظهار کرد: سال گذشته ۹۲۱ هزار تن صادرات با ارزش ۴۶۵ میلیون دلار داشتیم؛ در حوزه رونق و رفع موانع تولید نیز در سال گذشته بالغ بر ۷۷۱ میلیارد تومان جذب شد در حالی که سال ۹۶، با جذب ۸۹۰ میلیارد تومانی مواجه بودیم و گیلان رتبه نخست رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و رتبه هفتم پرداخت را در سال ۹۷ کسب کرده است.