سرپرست اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان گفت: اوراسیا بازار بسیار خوش‌آتیه‌ای برای ایران است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

، محمد فیض در جمع خبرنگاران استان در مورد پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا گفت: موافقتنامه موقت تعاملات منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا از ۵ آبان ماه امسال اجرایی می شود.

وی افزود: این موافقتنامه شامل ۸۶۲ قلم کالا است که ۵۰۲ قلم از آن ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است و ۳۶۰ قلم هم ترجیح اعطایی ما به اتحادیه اوراسیا است.

فیض ادامه داد: اوراسیا بازار بسیارخوش‌آتیه‌ای برای ایران است چراکه بیش از ۱۸۴میلیون نفر جمعیت و بیش از ۳.۵ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارد و می‌تواند به توسعه بازارهای صادراتی کشور و تامین کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مصرفی کشور کمک کند.

وی افزود: ایران به جهت قرار گرفتن در کریدور شمال – جنوب و قرار گرفتن در موقعیت ترانزیتی شرق به غرب، می‌تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالای کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا باشد و به عنوان ‌هاب منطقه‌ای مطرح شود.

فیض خاطرنشان کرد: در گام اول هدف ما اجرایی کردن تفاهم‌نامه تعرفه تجارت ترجیحی است و در مراحل بعد به دنبال پیوستن به این اتحادیه هستیم.

سرپرست اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گیلان گفت: پس از یک سال اجرای موافقتنامه، مذاکرات تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا شروع خواهد شد و ظرف ۳ سال باید موافقتنامه تجارت آزاد را مذاکره و امضا کنیم.

وی افزود: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا شامل روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است.