اربعین حسینی نقطه آغازی برای تزریق تفکر حسین در کالبد جامعه اسلامی است که مرز نمی‌شناسد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

، امروز مردم گیلان هم گام و همنوا با سایر عزاداران حسینی که از خیل زائرین پیاده روی اربعین حسینی از نجف تا کربلا جامانده‌اند، در سوگ فراق چهل روزه حسین‌بن علی(ع) نشستند.

از گوشه و کنار استان گیلان سیل خروشان جمعیت، مرد و زن، پیر و جوان با پرچم‌های مزین به نام مبارک ائمه اطهار و «لبیک یا حسین» گویان قدم به قدم برای عرض تسلیت به مقصد بقاع متبرکه و گلزار شهدا حرکت کردند، همچنین اجتماع بزرگ اربعین در شهرهای رشت، لنگرود، آستانه اشرفیه و بندرانزلی شب گذشته و صبح امروز برگزار شد.

برای این روز زیارت اباعبدالله‌الحسین(ع) در کربلا و همچنین خواندن زیارت اربعین توصیه شده است، در همین راستا همزمان با صبح اربعین حسینی قرائت زیارت اربعین در بیش از ۵۰۰ مسجد شهری و روستایی استان و ۲۸۰ بقعه متبرکه گیلان با حضور عاشقان حسینی برگزار شد.

کم نیستند کسانی که حسرت حضور در پیاده روی اربعین داشتند اما با اینکه جاماندند ولی ارادت خود را به ارباب در شهر و دیارشان نشان دادند؛ عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) که فرصت حضور در پیاده روی اربعین را نیافتند در شهرهای مختلف اقدام به برگزاری پیاده روی نمادین همراه با شور و نوای حسینی و زمزمه «یا حسین(ع)»، «یا اباالفضل(ع)» و «حب الحسین یجمعنا» کردند.

عزاداران اربعین حسینی در آستارا از مسجد محمدرسول الله(ص) تا امامزاداگان ابراهیم و قاسم(ع) را با پای پیاده عزاداری کردند؛ در جنوبی‌ترین نقطه گیلان محبان اهل بیت(ع) همزمان با اربعین حسینی مسیر امامزاده حمزه(ع) لوشان تا امامزاده حنفیه(ع) را با پای پیاده طی کردند.

همچنین پیاده روی اربعین در مسیرهای گلزار شهدای پیربازار رشت به بقعه امام زاده صالح کفترود،  لولمان کوچصفهان به سمت حرم آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه، گلزار شهدای گمنام کلاچای به سمت بقعه متبرکه امامزادگان امیربنده برگزار شد.

اربعین حسینی نقطه آغازی برای تزریق تفکر حسین در کالبد جامعه اسلامی است که مرز نمی‌شناسد؛ همه عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) امروز چه در کربلا و چه در دیگر نقاط این کره خاکی در ماتم حسین‌بن‌علی(ع) حضور یافتند تا بگویند یا اباعبدالله(ع) اگر در کربلا، هم پای بانوی خیمه‌ها نبودیم اما امروز پا جای قدم‌های او گذاشته و  رعب و وحشت را در دل دشمنان می‌اندازیم و اعلام می‌کنیم که نهضت حسین(ع) همچنان پابرجاست.