آستارا- نخستین کتاب محسن حامد شاعر جوان آستارا با نام گامبی با حضور اصحاب فرهنگ و هنر این شهرستان رونمایی شد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

حامد شامگاه پنجشنبه در آئین رونمایی از این کتاب در دفتر طراحی و معماری در خیابان فارابی آستارا گفت: در این کتاب ۷۲ شعر فارسی کوتاه و بلند در قالب نو با موضوعات عاشقانه و اجتماعی در ۷۸ صفحه توسط انتشارات بلم چاپ شده است. 

وی افزود: نام کتاب از بازی شطرنج گرفته شده و به بهای ۱۸۰ هزار ریال عرضه می شود و شعرهای موجود در آن از سال ۹۳ تا ۹۶ را شامل می شود.

مبدع شعر فرانو نیز در این آئین گفت: شاعر در این کتاب با نگاه به مسائل اجتماعی از زبان ساده در شعر بهره می برد و برخی از اشعار آن ویژگی سبک فرانو را دارد و راوی در آن سوم شخص مفرد است.

اکبر اکسیر اظهار کرد: انتشار اولین مجموعه شعر برای هر شاعری تجربه و لذت خاصی دارد و فعالیت برخی از شاعران جوان در این شهرستان در سطح ملی نیز شناخته شده است.  

وی افزود: اهمیت به کتاب و کتابخوانی، موجب توسعه فرهنگی و ترویج مطالعه در جامعه می شود و دستگاه های فرهنگی با خرید کتاب، از پدیدآورندگان آن حمایت کنند. 

وی ادامه داد: نام این شهرستان به فرهنگ و تاریخ ارزشمند آن گره خورده و باید آثار علمی و هنری هنرمندان و اصحاب فرهنگ این شهرستان، بیشتر از جاذبه های تجاری و اقتصادی آن معرفی شود. 

داوود ملک زاده مدیر انتشارات بلم نیز گفت: اعتلای شعر و ادبیات، ارتقای فرهنگ و هنر است و انتشار مجموعه شعر شاعران آستارا، نویدبخش روزهای درخشان فرهنگ و هنر این شهرستان است. 

وی اضافه کرد: محسن حامد با توجه به زبان و نگاه پویا در شعر، مجموعه های بعدی را تکامل یافته تر منتشر خواهد کرد و رونمایی از هر کتاب به معنی نو شدن فرهنگ و اندیشه است و کتاب نباید در خانه ها مظلوم و بی توجه واقع شود. 

شهرام پوررستم و آرش نصرت الهی از شاعران آستارایی در این آئین به بررسی و نقد پیرامون کتاب گامبی پرداختند.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و به صورت میانگین سالانه ۱۰ کتاب توسط نویسندگان و شاعران آن منتشر می شود.