آستارا – رئیس اداره کنترل مالاریای مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ابتلا به مالاریا از پنج میلیون بیمار در سال در ۶ دهه قبل، به کمتر از ۱۰۰ بیمار در سال ۱۳۹۶ کاهش یافته و امسال، تعداد مرگ ناشی از آن به صفر رسیده است. 

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

احمد رئیسی عصر پنجشنبه در جلسه کارکنان بهداشت و درمان و جمعی از مسئولان آستارا در فرمانداری این شهرستان افزود: توسعه برخی مناطق محروم و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه بهداشت به خصوص در نقاط محروم، از دلایل به صفر رسیدن مرگ ناشی از مالاریاست.

وی بیان کرد: خدمات پیشگیری از این بیماری و داروی آن برای شهروندان ایرانی و اتباع خارجی رایگان است و افراد مبتلا، برای دریافت خدمات لازم به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. 

رئیس اداره کنترل مالاریا وزارت بهداشت گفت: پشه ای به نام آئدس انتقال دهنده بیماری هایی نظیر تب دانگ در برخی کشورهای آسیایی است و بیماری‌های منتقله این پشه، درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه، کنترل ناقل آنهاست.

رئیسی ادامه داد: در ایران بیماری های منتقله از این پشه مشاهده نشده و لاستیک‌های فرسوده، زیستگاه این پشه است و جمع آوری آنها امری بسیار ضروری است.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.