لاهیجان – رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون حدود ۸۰ درصد مطالبات چایکاران بابت خرید تضمینی برگ سبز چای پرداخت شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

حبیب جهانساز روز پنجشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا  افزود: در سال زراعی گذشته و تاکنون حدود ۱۲۶ هزارتن برگ سبز چای توسط چایکاران شمال کشور تحویل کارخانه های چایسازی  شده که ارزش ریالی این مقدار چای تحویلی به کارخانه های چایسازی دو استان گیلان و مازندران، ۳۳۸ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۶۵ میلیارد تومان از این مطالبات به چایکاران دو استان پرداخت شده است .

جهانساز با اشاره به اینکه تا آخرین روز مهر ماه تحویل برگ سبز چای توسط کارخانه های چایسازی از چایکاران  ادامه دارد، اظهار داشت :حدود ۵۰ هزار چایکار در دو استان گیلان و مازندران در تولید برگ سبز چای فعالیت دارند که در سال زراعی جاری ۴۲ هزار نفر از آنان با دفترچه چایکاری برگ سبز به کارخانه های چای تحویل داده اند.

در دو استان گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۷هزار هکتار باغ چای وجود دارد که حدود ۹۰ درصد این باغ ها در گیلان واقع است.

نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال جاری  بابت هر کیلوگرم برگ سبز درجه یک   از ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال  قیمت  اولیه به ۳۶ هزار ریال و برگ سبز درجه دو از ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال به ۲۲ هزار ریال افزایش یافت.

 برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور شروع  و تا پایان  مهرماه انجام می شود.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار دارند.