لاهیجان-ایرنا- مجری طرح توسعه زراعت چوب کشور گفت: زراعت چوب تا برنامه ششم در ۷۵هزارهکتار از اراضی کشور انجام شده است و امسال حدود ۱۵هزار هکتار به این سطح اضافه می شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

جواد میرعرب روز  چهارشنبه در حاشیه کارگاه زراعت چوب در آستانه اشرفیه  در مصاحبه با خبرنگار ایرنا  اظهار داشت: همانگونه که رییس جمهوری گفتند طرح زراعت چوب در این سال ها  مغفول مانده است اما با تاکید رییس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزدرای  این طرح در کشور قوت بیشتری گرفته و در کل کشور به دنبال این هستیم که بین ۵۰ تا ۷۰میلیارد تومان تسهیلات به توسعه بخش زراعت چوب پرداخت شود .

وی افزود: برای توسعه زراعت چوب در کشور برای سال جاری حدود ۱۸میلیون نهال هم مورد نیاز است که بخشی از آن فراهم  شده است و موسسه تحقیقات منابع طبیعی کشور نیز در این زمینه کمک خوبی کرده است .

مجری طرح توسعه زراعت چوب کشور گفت: در حال حاضر بین ۵/۵تا شش و نیم میلیون مترمکعب چوب مورد نیاز است و تا پایان برنامه ششم هم این نیاز به ۱۳میلیون مترمکعب خواهد رسید و این فرصت خوبی ایجاد می کند که زراعت چوب همگام با صنعت توسعه پیدا کند که در صورت تولید آن در داخل  ، بخشی از واردات ارز جلوگیری خواهدشد.

وی یادآورشد:در حال حاضر ۲۲۱هزار هکتار باغ های زراعت چوب در کشور وجود دارد که هر سال بر این سطح اضافه می شود و یکی از مقاصد مهم با توجه به ظرفیتی  که در این زمینه وجود دارد توسعه آن در  استان گیلان است که می تواند تاثیرگذاری داشته باشد زیرا بسیاری از صنایع چوب در این استان قراردارند .

میرعرب با اشاره به اینکه درختانی مانند صنوبر و اوکالیپتوس از گونه های پر رشد هستند که عمده ترین نهال کشت زراعت را تشکیل می دهند گفت:در استان هایی که شرایطی استان های شمالی را برای توزیع نهال ندارند برای توسعه زراعت چوب از آب های غیر متعارف استفاده خواهدشد .

وی ادامه داد: در استان تهران هیات وزیران مصوبه بسیار خوبی تحت عنوان طرح نکاشت را تصویب کرده است که بخشی از هزینه طرح نکاشت را دولت متقبل شده است که تولیت آن با عهده وزارت کشور است.

وی تصریح کرد:بخش دیگر آب های غیر متعارف در سایر استان ها بحث تصفیه خانه هاست که در قزوین عرصه بسیار خوبی در این زمینه مشخص شده است که دراین طرح آب آن از تصفیه خانه شهر قزوین تامین می شود.

وی با اشاره به طرح تنفس جنگل اظهار داشت: در گذشته نیز از خیلی  جنگل های کشور برداشت چوب انجام نمی شد و طبق آمار آخرین برداشت از جنگل کمتر از ۱۰درصد بوده است و بیشترین نیاز صنعت چوب همواره از زراعت چوب و باغ ها تامین می شده است و طرح تنفس فرصت استثنایی را برای توسعه زراعت چوب بوجود آورده است .

وی گفت:در حال حاضر ۲۲۱ هزار هکتار اراضی کشور زیرکشت زراعت چوب قرار دارند و هر سال هم به آن اضافه می شود و علاوه برتوسعه زراعت چوب در سه استان شمال کشور، استان های نظیرخوزستان که منابع آبی خوبی دارد ،ایلام ، چهارمحال بختیاری و لرستان که  اقلیم مناسبی برای توسعه زراعت چوب دارند در اولویت برنامه ها ریزی ها قرار دارند.

کارگاه زراعت چوب روز چهارشنبه با حضورمدیرکل منابع طبیعی، مراتع و آبخیزداری گیلان، مجری طرح توسعه زراعت چوب کشور، دهیاران و شوراهای اسلامی و جمعی از صنوبرکاران بخش رودبنه لاهیجان در ناصرکیاده بالای این بخش برگزار شد.

استان گیلان ۵۶۵هزارهکتار جنگل طبیعی دارد که از سال ۱۳۹۶طرح توقف قطع درختان جنگلی تحت عنوان طرح تنفس در این استان به مدت ۱۰سال اجرا شده است.