رشت –   مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان  از انعقاد تفاهم نامه همکاری بین این شرکت و دانشگاه گیلان به منظور رفع چالش ها و معضلات حوزه آب شرب و فاضلاب روستایی استان خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

محبعلی رنج ور روز چهارشنبه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا با اشاره به تشریح وضعیت آب  شرب و فضلاب  روستایی استان اظهار داشت: در زمان حاضر یکهزار و ۸۰۰ روستای استان با ۳۱۵ هزار مشترک از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند.

وی با بیان  اینکه هزینه اجرای پروژه های آبرسانی روستایی در گیلان دو برابر میانگین کشوری است،افزود:  میزان لوله گذاری برای تامین آب شرب هر خانوار روستایی این استان  دو و نیم  برابر بیشتر از سایر نقاط کشور است.

وی با اشاره به فرسودگی  ۳۰ درصد تاسیسات و خطوط آبرسانی روستایی گیلان خاطرنشان کرد: اعتبارات لازم در این زمینه از منابع استانی تامین می شود که کافی نیست. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان واگذاری طرح های آبرسانی به بخش خصوصی در قالب طرح BOT را در رفع مشکلات حوزه آبرسانی موثر دانست.

رنج ور با اشاره به مشکلات زیست محیطی گیلان و لزوم ساماندهی، جمع آوری و تصفیه فاضلاب روستاهای این استان گفت: قرار بود طرح جمع آوری فاضلاب ۱۳۰ روستا در کشور به شکل متمرکز با تامین اعتبار از بانک توسعه اسلامی انجام شود که پنج روستای استان در شهرستان های رشت، آستانه اشرفیه، انزلی، صومعه سرا و رودسر جزو  آن بود اما به علت افزایش بهای دلار اجرای این طرح متوقف شده است.

وی با تاکید بر اینکه برای رفع معضلات و مشکلات موجود در حوزه تصفیه فاضلاب و تامین کمیت و کیفیت آب شرب روستایی گیلان  باید از پشتوانه علمی دانشگاه ها به خصوص دانشگاه گیلان استفاده کرد، اظهار داشت: دانشگاه گیلان با بهره مندی از ظرفیت اساتید و هیات علمی قوی و همچنین اجرای طرح های پژوهشی در خصوص چالش هایی که صنعت آب و فاضلاب استان به ویژه در روستاها با آن مواجه است، می تواند گامی موثر جهت حل علمی این چالش ها بردارد.

وی، بر لزوم مهیا شدن فضایی جهت دیدار چهره به چهره و ارتباط مستقیم مدیران و کارشناسان صنعت آب و فاضلاب با دانشجویان و نخبگان علمی به منظور انتقال تجارب و بیان تصریح مسائل و مشکلاتی که در این صنعت وجود دارد، تاکید کرد و گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان آمادگی دارد تا تاسیسات، آزمایشگاه ها و تجهیزات خود را جهت اجرای طرح های پژوهشی مرتبط با حوزه آب و فاضلاب در اختیار تیم های تحقیقاتی و علمی دانشگاه گیلان قرار دهد. 

 تفاهم نامه همکاری جهت اجرای طرح تحقیقاتی با عنوان بررسی فرآیندی و اقتصادی روش های تصفیه فاضلاب در مناطق مختلف روستاهای گیلان در مقیاس پایلوت بین شرکت آب و فاضلاب روستایی و دانشگاه گیلان امضاء شد.

۷۲۹۶ /۶۰۳۰