استاندار گیلان خواستار تخصیص ۴۰ درصدی اعتبارات پژوهشی استان به پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد شد و گفت: راهبرد سند آمایش گیلان توسعه سبز – آبی است و لذا پژوهشگران را به سمت این راهبرد هدایت کنیم.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا

، ارسلان زارع در اولین جلسه کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد، با اشاره به نامگذاری ۲۵ آذرماه تحت عنوان «روز پژوهش»، اظهار کرد: هفته آخر آذرماه فرصت خوبی برای گرامیداشت مقوله پژوهش و فناوری است.

وی با اشاره به جایگاه پژوهش در امر توسعه، افزود: ضرورت دارد کشورهای در حال توسعه به ویژه ایران اهتمام بیشتری نسبت به مقوله پژوهش داشته باشند. چشم انداز بیست ساله و برنامه ششم توسعه نیز نسبت به برنامه های گذشته توجه بیشتری به پژوهش و فناوری دارند لذا باید از ظرفیت های پژوهشی برای توسعه استان و کشور استفاده کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه پژوهش باید تبدیل به گفتمان غالب مراکز علمی و آموزشی شود و در جامعه عمومیت پیدا کند، گفت: روز پژوهش و برنامه های هفته پژوهش و فناوری بیش از پیش در مدارس و دانشگاه ها اطلاع رسانی شود. خوشبختانه امروز مراکز صنعتی و فعالان اقتصادی استان آمادگی همکاری با بخش های پژوهشی را دارند.

زارع با تاکید بر لزوم افزایش تصاعدی برنامه های هفته پژوهش در گیلان نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: دو کمیته «آموزش و پژوهش» به ریاست دانشگاه گیلان و «فناوری و نوآوری» به ریاست پارک علم و فناوری استان ذیل کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان تشکیل شود تا نسبت به جذب اعتبارات یک درصدی پژوهش بهتر از گذشته عمل کنیم.

وی هفته پژوهش را گامی برای توسعه و ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری دانست و خاطرنشان کرد: باید به تکریم و تجلیل از تخبگان و پژوهشگران برتر گیلان بپردازیم تا فضای استان آکنده از این مهم شود که پژوهش امری مهم در توسعه پایدار است.

استاندار گیلان خواستار تخصیص ۴۰ درصدی اعتبارات پژوهشی استان به پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد شد و گفت: راهبرد سند آمایش گیلان توسعه سبز – آبی است و لذا پژوهشگران را به سمت این راهبرد هدایت کنیم.

زارع با بیان اینکه توسعه سبز – آبی گیلان باید مبنای تصمیم سازی همه مراکز علمی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری قرار گیرد، تاکید کرد: محیط زیست و پسماند از جمله موضوعات مهم استان گیلان است که باید از فرصت هفته پژوهش برای ارتقای شاخص های زیست محیطی استان استفاده کنیم.

وی با اشاره به تعدد مراکز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی استان گیلان، متذکر شد: از ظرفیت همه دستگاه های اجرایی استان برای گرامیداشت ۲۸ آذرماه، روز تجلیل از پژوهشگران استفاده شود.