انزلی-ایرنا-روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از امحای بیش از پنج تن مواد غذایی،آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و تاریخ مصرف گذشته در این منطقه طی شش ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

بنا بر این گزارش ، در راستای حفاظت و صیانت از سلامتی آحاد مردم، گردشگران و مصرف کنندگان ۵ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم مواد غذایی و آرایشی بهداشتی غیر مجاز و تاریخ مصرف گذشته به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون ریال به همت مدیریت غذا و داروی این سازمان در سطح منطقه کشف و امحا شد.

نظارت بر عرضه مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی در دو سطح ، پیش از ترخیص (در انبار گمرک) و پس از ترخیص در سطح غرفه های تجاری انجام می شود و مدیریت غذا و دارو منطقه آزاد انزلی پس از محرز شدن سلامت محور بودن کالا اجازه ترخیص و عرضه را صادر می کند.

نیمه نخست سال جاری از ۱۷۰ غرفه ارائه دهنده این گروه از محصولات ۲۲ دوره بازدید بعمل آمده که ۸۶۳ قلم کالای آرایشی به وزن ۷۵ کیلو گرم به  ارزش بیش از ۱۵۷میلیون ریال  و همچنین ۲۹۹۶ قلم کالای خوراکی و آشامیدنی  به وزن ۱۰۱۰ کیلوگرم و ارزش بالغ بر ۳۴۱ میلیون ریال جمع آوری و از چرخه توزیع خارج شد.

در پی ارائه آموزش ها و فرهنگ سازی های انجام شده در سطح غرفه های تجاری در خصوص عوارض مصرف کالاهای تقلبی ، تاریخ مصرف گذشته و غیر مجاز، وارد کنندگان و عرضه کنندگان این محصولات،  2534  عدد از مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته به وزن ۴۲۳ کیلوگرم و ارزش بیش از ۱۴۵ میلیون ریال را به مدیریت غذا و دارو سازمان منطقه آزاد انزلی تحویل داده تا پس از انجام مراحل قانونی امحا شود.

با توجه به اهمیت رسیدگی به شکایات و پاسخگویی به سوالات در خصوص کالاهای سلامت محور ، مدیریت غذا و داروی سازمان منطقه آزاد انزلی  اقدام به راه اندازی بخش پاسخگویی به شکایت نموده است به طوری که افراد پس از ثبت شکایت به صورت تلفنی و حضوری و یا از طریق معاونت اقتصادی سازمان گزارش و شکایت خود را ارائه و به صورت حضوری و اینترنتی پیگیری می نمایند که در این مدت به ۱۱ فقره شکست رسیدگی شده است.

همچنین سازمان منطقه آزاد انزلی به مناسبت بزرگداشت هفته سلامت  با ارائه برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی در خصوص عوارض مصرف کالای غیرمجاز، تقلبی و قاچاق ، ۵۰۰ بسته اطلاع‌رسانی با محوریت پیام های بهداشتی مرتبط با سیاست های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را تولید و نشر داده است و از دیگر برنامه های این سازمان در هفته سلامت برگزاری مراسم صبحانه سالم در محیط کار واحد های تولیدی، مدارس و کانون‌های فرهنگی محلات  و توزیع بسته های آموزشی بوده است.

 فروشگاههای فعال در مجتمع های تجاری منطقه آزاد انزلی  به حدود ۹۰۰ غرفه رسیده است , بیش از ۱۵۰۰ نفر در بخش مجتمع های تجاری منطقه مشغول فعالیت هستند.

سازمان منطقه آزاد انزلی بعنوان میراث دار منطقه ویژه اقتصادی انزلی عملاً از سال ۱۳۸۴ در محدوده ای به مساحت سه هزار و ۲۰۰ هکتار در سه بخش تجاری، شهرک صنعتی و بندری شروع به فعالیت کرد که اکنون به ۹ هزار و ۴۰۰ هکتار گسترش یافته است. منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است.

۶۰۳۰