آستارا – دستگاه‌های اجرایی آستارا در قالب ستاد شئون فرهنگی مناسبت‌های مذهبی، برای برگزاری پیاده‌روی باشکوه مردم این شهرستان در روز اربعین حسینی برنامه‌ریزی کردند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

امام جمعه آستارا روز سه شنبه در جلسه هماهنگی پیاده روی اربعین در دفتر خود گفت: پیاده روی مردم آستارا از ساعت ۹ روز اربعین از مقابل مسجد محمد رسول الله (ص) تا آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا افزود: همه ساله عزاداران در این مسیر هفت کیلومتری را در صورت بارندگی نیز طی می کنند و مشارکت هیات های مذهبی و مساجد با خیران در برپایی ایستگاه های صلواتی ضروری است.

وی اظهار کرد: پیاده روی اربعین نتیجه درک هدف مقدس قیام حسین(ع) است و با توجه به تلاش دشمن برای ایجاد شبهات در عاشورا، امر به معروف و نهی از منکر جدی گرفته شود.

وی بیان کرد: در دهه آخر ماه صفر در مساجد آستارا برنامه های فرهنگی و مذهبی برگزار می شود و عزاداری های خیابانی سالروز رحلت نبی مکرم اسلام (ص) و شهادت امام رضا (ع) از جمله آنهاست.

فرماندار آستارا هم گفت: در ۶ روز گذشته بیش از ۱۰ هزار زائر خارجی اربعین با گذر از مرز زمینی آستارا به کربلای معلی سفر کرده اند و این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۹۰ درصد افزایش دارد.

حسن رستم زاد اظهار کرد: با وجود توطئه ها و تفرقه افکنی های دشمنان در برخی کشورهای اسلامی، زائران زیادی امسال در همایش بزرگ اربعین حسینی شرکت خواهند کرد.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا هم اظهارکرد: در همایش اربعین حسینی بیش از ۲۰ میلیون زائر، عشق و ارادت خود را به سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش نشان می دهند.

حجت الاسلام حسینعلی رضا زاده افزود: جاماندگان کربلا نیز در سراسر کشور از جمله شهرستان آستارا، در آئین های مختلف نظیر پیاده روی نمادین شرکت می کنند.

وی  سیاهپوش شدن میدان ها، خیابان ها، سردرب ادارات و بازارساحلی آستارا را به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی و دهه آخر صفر خواستار شد.

امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) هستند و حرم مطهر آنها در حاشیه محور آستارا به تالش قرار دارد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

۷۱۰۵ / ۷۱۲۴