رشت –مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی سد مخزنی دیورش رودبار گفت: این سد آب شرب پنج شهر و ۲۸ روستای استان را تامین می کند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا

وحید خرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سد مخزنی دیورش علاوه اینکه  با هدف تامین آب شرب شهرهای توتکابن ، رستم آباد، رودبار، منجیل ، لوشان و ۲۸  روستای  استان در حال احداث می باشد ؛  برای تامین آب مورد نیاز  آبیاری ۶۷۰ هکتار به میزان  افزون بر پنج میلیون متر مکعب و تامین نیاز زیست محیطی پایین دست سد به میزان   حدود دو و نیم میلیون مترمکعب  برنامه ریزی شده است.

 مدیرعامل آب منطقه ای گیلان به ویژگی های این سد نیز اشاره و تصریح کرد: نوع این سد بتن غلطکی با حجم کل مخزن سه میلیون متر مکعب  است که  حجم آب تنظیمی آن نیز ۱۳ میلیون متر مکعب می باشد.

 ، سدهای سفیدرود، شهربیجار، شفارود و پلرود جزو سدهای مخزنی استان هستند که سدهای سفیدرود و شهربیجار به بهره برداری رسیده و سدهای شفارود و پلرود  نیز در حال احداث است.

سد دیورش در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی و سه کیلومتری توتکابن در شهرستان رودبار استان گیلان در حال احداث است.  روند ساخت  این سد از سال ۹۲ شروع شد که بدلیل مشکلاتی ، عملیات احداث آن با وقفه ای مواجه شد اما سال ۹۶ با رفع موانع ،عملیات اجرایی آن ادامه یافت . 

 شهرستان رودبار با یکصد هزار نفر جمعیت و تراکم ۴۱ نفر در هر کیلومتر مربع ، ۱۸ درصد از وسعت استان گیلان را به خود اختصاص داده و از مجموع جمعیت آن، ۶۲ درصد شهرنشین و ۳۸ درصد روستائیان هستند. 
رودبار با چهار بخش مرکزی، خورگام، رحمت آباد و بلوکات و عمارلو در ۶۷ کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان واقع است. 

۷۲۹۶ /۶۰۳۰