براساس اطلاعات منتشر شده میزان زیان انباشته کارخانه سیمان دیلمان 125 میلیارد تومان است

از آنجایی که در طول چند سال اخیر با احداث و راه اندازی کارخانه سیمان سبز دیلمان حواشی بسیاری ایجاد شده، بر آن شدیم تا در سلسله یادداشت هایی تخصصی اقدام به انتشار مستنداتی در خصوص مشکلات و مضرات اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی این کارخانه برای تنویر افکار عمومی منتشر نماییم

از کلیه کارشناسان اقتصادی و فعالان زیست محیطی دعوت میشود تا در این پویش ما را همراهی کنند

شرکت صنایع سیمان گیلان سبز مورخ ۱۳/۱۰/۱۳۹۳ با شماره ۴۴۶ در اداره ثبت شرکت های استان گیلان با شناسه ملی ۱۰۱۰۲۳۶۳۴۴۳ ثبت گردید و محل احداث این کارخانه در منطقه توریستی و گردشگری دیلمان شهرسیاهکل روستای گولک تعیین گردید که زیرمجموعه فرعی شرکت سیمان تهران و واحد نهائی آن گروه صنعتی کاوه پارس از شرکتهای هلدینگ بنیاد مستضعفان می باشد.

هدف از تاسیس این کارخانه ایجاد اشتغال برای اهالی این منطقه و رونق اقتصادی در منطقه ی فوق الذکر بود که این امر موجب شد تا در انتهای ۳۰/۱۰/۹۷ اشتغال ۱۶ نفر در دفتر مرکزی به عنوان نیروی قراردادی و ۱۳۶ نفر کارکنان مستقر در کارخانه و دفتر رشت به شکل قراردادی و ۱۵ نفر نیروی انسانی برون سیاری مشغول به کار شوند و در مجموع ۳۰۲ نفر به طور قراردادی نیروی کار دارد.

ترکیب سهامداران به شرح ذیل است:

سیمان تهران ۷۶% ۵۷ میلیون سهم

سیمان هگمتان ۱۰% ۸ میلیون سهم

۷۶ میلیون سهم ۱۰ هزار ریالی = ۷۶ میلیارد تومان

سیمان ایلام ۱۰% ۸ میلیون سهم

سایر(کمتر از ۵%) ۳ میلیون سهم

مطابق صورت های مالی حسابرسی شده ۳۰/۱۰/۹۷ موجودی نقد نزد بانک ها در مجموعه ی سیمان گیلان سبز ۸ میلیارد تومان بوده که حدود ۶ میلیارد تومان آن در بانک های تهران و ۲ میلیارد آن در بانک های منطقه ی دیلمان و سیاهکل نگهداری شده است.

تمامی اسناد مالکیت زمین و ساختمان و ماشین آلات شرکت در ازای تسهیلات های اخذ شده در رهن بانک ملت بوده به واسطه ی معافیت مالیاتی اعطا شده از زمان بهره برداری تا ۱۰ سال عملکرد این شرکت معاف مالیاتی است و درآمدی برای ادارهمالیات شهرستان سیاهکل طی این ۱۰ سال نخواهد داشت.

کل تسهیلات ریالی اخذ شده از بانک ها توسط شرکت تا انتهای سال مالی ۳۰/۱۰/۹۷ حدود ۳۷۰ میلیارد تومان است که علاوه بر این شرکت ۲۷ میلیون یورو تسهیلات و سود ارزی از بانک ملت دریافت نموده است.

این میزان بدهی های سنگین این کارخانه به صورت ریالی و ارزی برای اشتغال ۳۰۰ نفر به طور قراردادی بوده و هر سال زیان های سنگینی را برای سهامداران این کارخانه ایجاد نموده است.

کل فروش شرکت در سال ۹۷ به میزان ۹۷ میلیارد تومان بوده که فقط ۱ میلیارد تومان صادرات به گرجستان بوده و که درآمد آن هم ریالی بوده و ارزی وارد کشور نگردیده است، بقیه داخلی است.

کل دستمزد پرداختی سال ۹۷ شرکت حدود ۷ میلیارد تومان بوده است. این شرکت در کل سال ۹۷ کمتر از ۸۰۰ میلیون تومان سود داشته در سال ۹۶ سودی معادل ۲۸ میلیون تومان داشته و از ابتدا تا به حال ۱۲۵ میلیارد تومان زیان سنگین انباشته دارد.

این شرکت در سال ۹۷ حدود ۱۳ میلیارد تومان به بانک ها هزینه مالی پرداخت نموده و جمع کل دارایی های آن ۲۸۶ میلیارد تومان و جمع کل بدهی های آن ۳۳۵ میلیارد تومان است و در مجموع حقوق صاحبان سهام آن ۴۹ میلیارد تومان منفی است.

اطلاعات فوق توسط موسسه حسابرسی مفید راهبر تهیه و در سایت رسمی سازمان بورس اوراق بهادار به آدرس Codal.ir موجود است.

  • نویسنده : هومن عمیدی