جاوید ایمان پور نمین عضو هیات علمی دانشگاه گیلان ۱۸ گونه جدید از حشرات آبزی را برای نخستین بار در ایران شناسایی کرد.

به گزارش در گیلان ،رئیس دانشگاه گیلان امروز گفت: جاوید ایمان پور نمین عضو هیات علمی گروه شیلات این دانشگاه در تحقیقی ۲ ساله این حشرات جدید را در ۳۸ رودخانه و جویبار گیلان و اردبیل شناسایی کرد.
سید احمد رضی افزود: وی به همراه تیمی بین المللی متشکل از اساتیدی از آکادمی علوم و دانشگاه بوهمیای جنوبی جمهوری چک، موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان، موزه تاریخ طبیعی اوکراین و دکتر اصغر عبدلی از دانشگاه شهید بهشتی توانست این حشرات را شناسایی و نخستین لیست حشرات یک روزه را در ایران تهیه کند.
عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان و محقق این طرح هم گفت: پس از مطالعات سیستماتیک، مولکولی و اسکن الکترونی ۱۸ گونه جدید حشره در ایران شناسایی شد.
جاوید ایمان پور نمین افزود: مطالعات این پژوهش شامل بررسی مولفه‌های فیزیکی- شیمیایی و نمونه برداری از لارو حشرات راسته یک روزه بود که در ۳۸ رودخانه و جویبار در گیلان و اردبیل انجام شد.
وی با بیان اینکه نمونه برداری با همکاری تیم بین المللی در استان‌های مازندران، گلستان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان همچنان ادامه دارد گفت: تا کنون از ۱۷۰ رودخانه این استان‌ها نمونه برداری شده است.
عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان افزود: با توجه به تنوع زیستی بسیار غنی ایران به ویژه در بخش حشرات آبزی، احتمال شناسایی گونه‌های جدیدی که در هیچ نقطه‌ای از جهان مشاهده نشده نیز وجود دارد.
پژوهش گونه‌های جدید حشرات آبزی در سال ۲۰۱۸ در مجله معتبر بین المللی Zookeys چاپ شد.