معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت با تأکید بر لزوم بازبینی و پاک‌سازی مسیر دودکش‌ بخاری‌ها از شهروندان خواست هشدارها در این زمینه را جدی بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری  در گیلان  به نقل از مهر، شهرام مومنی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به در پیش بودن فصل سرما و زمان استفاده از وسایل گرمایشی توسط شهروندان، تأکید کرد: به شهروندان توصیه می شود قبل از روشن کردن بخاری و شومینه دودکش‌ها را بازدید و پاک سازی کنند.

وی با بیان اینکه با سوختن گاز طبیعی، بخار آب و دی اکسید کربن در هوا منتشر می شود، افزود: اگر به هر دلیلی احتراق ناقص باشد موجبات تولید گاز منوکسید فراهم شده و در صورت عدم وجود دودکش استاندارد این گاز مسموم بسیار سریع از طریق ریه‌ها وارد خون و جای اکسیژن را گرفته و حتی موجب مسمومیت و مرگ انسان‌ها می شود.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت در ادامه یکی از عوامل تولید گـاز منوکسیدکـربن در منازل را انسداد مجرای دودکش‌ها بدلیل لانه گذاری پرندگان عنوان کرد و گفت: از همین رو شهروندان قبل از روشن کردن بخاری و شومینه باید از باز بودن مسیر دودکش‌ها اطمینان داشته و نسبت به پاک سازی آن اقدام کنند.

وی با تأکید بر لزوم توجه شهروندان به هشدارهای اعلام شده از سوی متولیان امر، تصریح کرد: امیدواریم شهروندان با اقدام به موقع در این زمینه از بروز حوادث تلخ در فصل سرما برای خود و خانواده هایشان جلوگیری کنند.

مومنی در ادامه همچنین با اشاره به آمار عملیات‌های انجام شده از سوی آتش نشانی رشت، بیان کرد: آتش نشانان و تیم‌های امداد و نجات ۱۴ ایستگاه آتش نشانی رشت در پنج ماهه نخست امسال در  دو هزار و ۲۳۳ مورد عملیات حضور یافته‌اند.

وی با بیان اینکه این عملیات‌های در قالب حریق، حادثه و خدمات ایمنی  بوده است، افزود: از این تعداد هزار و ۵۷ مورد مربوط به آتش سوزی، ۵۶۱ مورد حادثه و ۶۱۵ مورد خدمات ایمنی بوده است.