رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به اینکه گیلان قطب اصلی تولید خاویار کشور است، گفت: 2.5 تن از ۶ تن خاویار کشور در گیلان تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری  در گیلان به نقل از فارس، نبی الله خون میرزایی در دیدار با استاندار گیلان با اشاره تولید ۲٫۵ تن خاویار در گیلان اظهار کرد: میزان تولید خاویار در کشور ۶ تن بوده و گیلان قطب اصلی تولید خاویار در کشور است.

وی با بیان اینکه مردم گیلان در فعالیت‌های شیلات و کشاورزی کارآزموده هستند، افزود: شیلات و کشاورزی قابلیت سرمایه‌گذاری بالایی داشته و تولید و اشتغال پایدار در این عرصه‌ها خیلی زود رقم می‌خورد.

رئیس شیلات کشور با تأکید بر سابقه طولانی گیلان در بخش شیلات خاطرنشان کرد: فعالیت گیلان در عرصه شیلات و به‌ویژه بخش آبزی‌پروری و صیادی نقطه قوتی در کشور است.

استاندار گیلان نیز در این دیدار با اشاره به هدف‌گذاری تولید ۴ تن خاویار تا سال ۱۴۰۰ در گیلان اظهار کرد: گیلان رکنی مهم در تولید خاویار کشور به شمار می‌رود.

ارسلان زارع با بیان اینکه تولید خاویار از جمله مشاغل ارزآور است، گفت: سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی برای نخستین بار در گیلان تولید و رهاسازی شد.

وی با اشاره به هدف‌گذاری اشتغال آبزی‌پروری در گیلان گفت: در برنامه ششم توسعه، تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن ماهی پیش‌بینی‌شده و بیش از ۸۰ هزار تن سهم استان گیلان است.

استاندار گیلان با اشاره به تصویب ۲۵ میلیارد تومان در سفر ریاست جمهوری به گیلان اظهار کرد: این پروژه‌های اولویت‌دار در زمینه توسعه تولید ماهی در قفس برای حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تصویب‌شده و نیمی از این اعتبار در سال جاری اختصاص می‌یابد.

زارع با بیان اینکه تقویت و افزایش سهم آبزی‌پروری از اقدامات خوب دولت تدبیر و امید در عرصه شیلات است، گفت: افزایش تولید ماهی در قفس با مشارکت مردم و صیادان و از طریق آموزش به آن‌ها رقم می‌خورد.

وی با تأکید بر لزوم حفاظت از اکوسیستم دریا خاطرنشان کرد: اقتصاد دریا محور در کنار نگاه توسعه پایدار و حفظ محیط‌زیست نقش بسزایی در کاهش فشار بر روی دریا داشته و در نهایت به افزایش درآمد صیادان منجر می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به وجود ۹ هزار هکتار آب‌بندان در گیلان بیان کرد: بیش از ۳ هزار هکتار از این آب‌بندان‌ها قابلیت آبزی‌پروری دارد.