رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: طرحی مبنی بر تأسیس بانک فرهنگیان به همراه سازوکارهای مالی و نظارتی آن تدوین و به کمیسیون برنامه‌ بودجه و محاسبات مجلس تحویل داده شد.

به گزارش پایگاه خبری  در گیلان به نقل از تسنیم ، جبار کوچکی‌نژاد از مأموریت ویژه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به وی خبر داد و اظهار داشت: سازوکارهای تأسیس بانک فرهنگیان به‌جای صندوق ذخیره فرهنگیان توسط بنده طراحی و مفاد آن جهت بررسی و اعلام نظر به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تحویل داده شد.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در تشریح جزئیات بیشتر حضور خود در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: اخیراً در این کمیسیون که بنده به‌عنوان نماینده کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس در آن حضور دارم بحث اقتصاد آموزش و پرورش مطرح شد و بنده برای ارائه یک طرحی در همین زمینه مأمور شدم.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه مجلس در خلال برنامه سوم توسعه و در راستای رفاه فرهنگیان وزارت آموزش و پرورش را مکلف به تشکیل صندوق ذخیره فرهنگیان کرد ابراز داشت: در این طرح قرار بود علاوه بر مشارکت ۵ درصدی دولت فرهنگیان نیز تا ۵ درصد حقوق خود را در صندوق ذخیره فرهنگیان سرمایه‌گذاری کنند.

کوچکی‌نژاد انجام فعالیت‌های اقتصادی توسط سرمایه‌های موجود در صندوق ذخیره فرهنگیان و پرداخت تسهیلات به فرهنگیان در زمان بازنشستگی را اصلی‌ترین نیت تشکیل این صندوق دانست و گفت: با وجود همه انتظارات، به‌علل مختلف اختلالات و مفاسدی در مسیر فعالیت این صندوق پیش آمد و سرمایه فرهنگیان به تاراج رفت.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه برخی از افراد مرتبط با جریان پرونده این صندوق سخنان و اطلاعات ارائه شده وی را در مورد اتفاقات پیش آمده انکار کرده‌اند تصریح کرد: این افراد صحبت‌های بنده در مورد اتفاقات صندوق را رد کرده‌اند در حالی‌که ادعاهای آنان با دستگیری مدیرعامل صندوق بی‌نتیجه ماند.

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان با این مدیریت جدید باز هم دچار مشکلات عدیده‌ای است ابراز داشت: صندوق ذخیره فرهنگیان هم‌اکنون به حیاط خلوت برخی افراد تبدیل شده است و به عقیده بنده برای تحقق اهداف عالیه آن باید سازوکاری جدید تحت عنوان بانک فرهنگیان در سراسر کشور ایجاد شود.

وی تکلیف دولت برای ادغام کلیه قوانین و مقررات صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک فرهنگیان را مورد تأکید قرار داد و افزود: در صورت تشکیل بانک فرهنگیان، وزیر آموزش و پرورش به‌عنوان رئیس مجمع انتخاب می‌شود و بانک مرکزی نیز ضمن تسلط بر روی فعل و انفعالات آن، امور مربوط به حسابرسی بانک را به دقت انجام می‌دهد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ایجاد بانک فرهنگیان در تمام شهرهای کشور همانند بسیاری از بانک‌هایی که برای اقشار و مشاغل مختلف تأسیس شده خواستار شد و اظهار داشت: فرهنگیان می‌توانند به‌صورت اختیاری در کنار دولت ۵ درصد از حقوق خود را در این بانک برای اوقات بازنشستگی سرمایه‌گذاری کنند.