مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان تأکید کرد که تبیین ظرفیت های استان در زمینه زراعت چوب، بیشتر پیگیری و مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری  خبر گیلان به نقل از ایرنا ،یونس رنجکش روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی بررسی شرایط اراضی استان در زراعت چوب اظهار داشت : شناخت و معرفی این ظرفیت ها در استان می تواند موجب ایجاد فرصت های جدید در سرمایه‌گذاری شود.

وی اظهار کرد : عرصه های بلا استفاده بسیاری هم اکنون در اختیار اشخاص و حتی برخی سازمان هاست که می توان با تطبیق شرایط و چگونگی زراعت چوب تنها را به سمت تولید هدایت کرد.

وی اضافه کرد : با توجه به استقبال سرمایه گذاران از ایجاد شرکت و کارخانجات صنایع تبدیلی در گیلان به دلیل مرقون به صرفه بودن و دسترسی بهتر به بازارهای هدف یکی از نیازهای جدی استان روی اوری به برنامه های توسعه و زراعت چوب مورد نیاز است تا از منابع ملی و جنگل های استان حفاظت شود .

رنجکش افزود: براساس امارهای اعلام شده نیاز استان در مصرف چوب برای صنایع تبدیلی و کارخانجات موجود بیش از دو میلیون متر مکعب است که مهمترین راهکار در این زمینه زراعت چوب می باشد که در دستور کار سازمان جنگل ها و مراتع نیز قرار دارد.

وی تاکید کرد: در صورت برنامه ریزی مناسب و کارشناسی شده و همچنین ظرفیت هایی که در گیلان وجود دارد؛ می توان براساس استاندارد های تعیین شده نیاز موجود بازار هدف را تامین کرد.

وی آموزش جوامع هدف محلی و همچنین ترویج شیوه های نوین زراعت در اراضی و شفاف سازی در واگذاری اراضی ملی با در نظر گرفتن شرایط و مقررات موجود و نظارت بر کنترل  تولید و مصرف را از اولویت های اینگونه برنامه ریزی ها در سطح استان عنوان کرد.

رنجکش گفت : باید تلاش کنیم با شناسایی اراضی مستعد در این زمینه و برنامه ریزی دقیق از فرصت های جدید سرمایه گذاری که براساس بازارهای جدید کسب و کارها در استان فراهم می شود استفاده بهتر داشته باشیم.

هم اکنون شش واحد بزرگ تولید کننده انواع اوراق فشرده چوبی با فناوری مدرن و به روز و همچنین ۱۰۱ واحد صنعتی در زمینه تولید انواع پالت چوبی در گیلان در حال فعالیت است.