ماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری آذربایجان به سرمایه‌گذاری در راه‌آهن رشت به آستارا علاقه‌مند است اما در مورد شیوه آن هنوز بین دو کشور اختلاف‌نظر وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر گیلان به نقل از تسنیم ، ولی داداشی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه سرمایه‌گذاری جمهوری آذربایجان در ایران آورده‌های اقتصادی و سیاسی خوبی نصیب دو کشور می‌کند اظهار داشت: جمهوری آذربایجان به سرمایه‌گذاری در راه‌آهن رشت به آستارا علاقه‌مند است اما در مورد شیوه آن هنوز بین دو کشور اختلاف‌نظر وجود دارد.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی بروز برخی مشکلات در راه‌آهن آستارا ــ آستارا را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: این پروژه در حال حاضر تعطیل است اما با پیگیری‌ها و رایزنی‌هایی که انجام شده و با رفع یک‌سری از بوروکراسی‌های اداری امیدواریم پس از یک تعطیلی تقریباً ۸ تا ۹ ماهه مجدداً کار ساخت آن آغاز شود.

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از برگزاری بیش از ۱۵ جلسه برای حل مشکل راه‌آهن آستارا ــ آستارا خبر داد و تصریح کرد: دیدارهای مشترک با مقامات راه‌آهن کشور، وزارت راه و شهرسازی، شرکت ساخت و توسعه و معاون رئیس‌جمهور برخی از اقدامات انجام‌شده برای رفع مشکلات اجرای این طرح است.

داداشی با اعلام اینکه مشکلات راه‌آهن آستارا ــ آستارا رفع شده و مراحل عملیات اجرایی این پروژه به‌زودی آغاز می‌شود ابراز داشت: در مورد خط ریلی رشت به آستارا و بالعکس هم در سفری که به‌همراه وزیر اقتصاد به جمهوری آذربایجان داشتیم مقامات این کشور علاقه خود را برای مشارکت در این پروژه ابراز کردند.

وی با تأکید بر اینکه فعلاً به‌روی شیوه سرمایه‌گذاری جمهوری آذربایجان در پروژه راه‌آهن رشت به آستارا اختلافاتی وجود دارد خاطرنشان کرد: اینکه سرمایه‌گذاری مشترک ریلی به‌صورت BOT باشد یا فاینانس با سفر رئیس جمهور این کشور به ایران و با انجام یک‌سری مذاکرات دوجانبه مشخص می‌شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس با بیان اینکه در صورت توافق بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان پروژه خط ریلی رشت به آستارا و بالعکس با سرعت بیشتری به بهره‌برداری می‌رسد افزود: تقویت ارتباطات دوجانبه اقتصادی و سیاسی بین دو کشور از جمله مزیت‌های سرمایه‌گذاری جمهوری آذربایجان در این پروژه است.

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با یادآوری اعمال تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در این شرایط فعلی، داشتن مراودات خوب سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی کشورمان با همسایگانش نشان می‌دهد تحریم‌های دشمن مانند سنوات قبل کارساز نبوده و نیست.