جلسه علنی شورای رشت به علت عدم حضور برخی از اعضای شورا و به حدنصاب نرسیدن غیررسمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر گیلان به نقل از فارس ، رئیس شورای اسلامی شهر رشت عصر امروز در یک‌صد و ششمین جلسه علنی شورا که به علت عدم حضور برخی از اعضا به‌طور غیررسمی در ساختمان جلسات شورا برگزار شد با اشاره به‌روز تکریم بازنشستگان اظهار کرد: باید از زحمات بازنشستگان که سال‌ها عمر و جوانی خود را درراه خدمت به همنوعان خود سپری کرده‌اند به نحوی شایسته تقدیر شود.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه قرار بود که هر هفته ساعت ۱۷:۳۰ جلسات علنی شورا برگزار شود افزود: به‌غیراز احمد رمضانپور که به علت مشکلی راهی تهران شده از علت عدم حضور مابقی همکاران شورایی بی‌اطلاع هستم.

وی با تأکید بر اینکه لایحه مربوط به پروژه پارک آبی رشت جزو لوایح  جلسه امروز بود، گفت: امیدوارم با حضور دیگر همکاران شورایی در جلسات شورا به رفع نواقص و مشکلات شهر رشت بپردازیم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اجرای مصوبه شورای عالی اداری پیرامون زمین‌های نسقی بیان کرد: پروانه ساخت‌وساز در زمین‌های نسقی بسیاری از شهرها ازجمله شیراز، اصفهان و غیره در حال انجام است و متأسفانه مردم رشت به‌ناحق از این امتیاز محروم شده‌اند.

حاجی پور با تأکید بر اینکه با استناد به مفاد قانونی درباره زمین‌های نسقی مشکلات ساخت‌وساز در این زمین‌ها را برطرف می‌کنیم، تصریح کرد: متأسفانه پانزده سال است که مردم رشت از دریافت پروانه ساخت‌وساز در زمین‌های نسقی محروم شده‌اند و بر اساس قانون رفع تبعیضات ناروا این مشکل به‌زودی برطرف می‌شود و دراین‌باره تمامی موارد قانونی را به شهردار رشت ارائه کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه به همکاران شهرداری رشت بابت نحوه برخورد با شهروندان تذکر می‌دهم، گفت: نباید در نحوه برخورد با مراجعین تبعیض قائل شوند و به‌عنوان منتخب مردم نمی‌پذیرم که با شهروندان برخورد نامناسب انجام شود و این خواسته تمامی همکاران شورایی بوده و برای این مهم ناظرینی نیز معرفی کرده‌ایم تا نحوه برخورد با شهروندان در شهرداری و سازمان‌های تابعه رصد شود.

ورود دادستانی به مسئله عدم حضور همکاران در جلسات شورای رشت

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه لوایح متعددی در رشت معطل‌مانده است، اظهار کرد: از دستگاه‌های ناظر ازجمله فرمانداری، استانداری، سازمان بازرسی و دادستانی رشت انتظار دارم به وضعیت فعلی ورود کنند.

حامد عبداللهی با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذار خواستار امنیت روانی و آرامش است، افزود: حدود یک ماه است که جلسات شورای رشت معطل‌مانده و باید مشخص شود که برخی همکاران شورایی به دنبال چه چیزی هستند.

وی با بیان اینکه از رسانه‌ها انتظار داریم که دراین‌باره و عدم حضور همکاران شورایی مطالبه گری کنند، گفت: رسانه‌ها موضوع سلب عضویت بنده و حجت جذب را از شورای شهرستان رشت مدام در رسانه‌ها منعکس می‌کردند و این در حالی است که فرمانداری با شفافیت دراین‌باره اعلام نظرکرده است.

عبداللهی با اشاره به اینکه باید تکلیف شهر و شهروندان مشخص شود، بیان کرد: اگر واقعاً به دنبال شفافیت و اتاق شیشه‌ای هستیم باید در تمامی مباحث این‌گونه عمل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اسماعیل حاجی پور تمام توان خود را برای خدمت به رشت به کار گرفته است افزود: اگر حاجی پور به دنبال انجام میز خدمت است به دنبال خدمت است و قصد ندارد چنانچه برخی از انتظاراتش برآورده نشود از برگزاری میز خدمت منصرف شود.

اظهار تأسف برای اعضای شورای رشت

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برای برخی از همکاران شورایی واقعاً متأسف هستم، اظهار کرد: علت عدم حضور همکاران شورایی باید مشخص شود.

محمدحسن علیپور با بیان اینکه کارگران شهرداری رشت با مشکلات فراوانی مواجه هستند، افزود: باید مشخص شود که چرا برخی از همکاران شورایی در جلسه تشکیل کمیسیون‌های تخصصی شورای رشت حضور پیدا نمی‌کنند و باید اعلام شود که دنبال چه منافعی هستند.

توهین به شعور شهروندان رشت

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در سال گذشته فعالیت شورا، اسماعیل حاجی پور برای تصدی ریاست شورا سه رأی کسب کرد، اظهار کرد: ما نمایندگان مردم هستیم و باید فارغ از هر نگاه و جناح سیاسی به این موضوع که امانت‌دار آرای مردم هستیم توجه داشته باشیم.

فرهام زاهد با بیان بر اینکه اقدامات خوبی برای رشت در حال انجام است، افزود: باید فضای شهر رشت را برای حضور سرمایه‌گذاران آماده کنیم و بخش خصوصی مبتنی بر سود کار می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه مردم نتیجه اقدامات و خدمت شورا و شهرداری را به‌زودی احساس می‌کنند، گفت: کسی نمی‌تواند با اشاره به فراخوان‌های بی‌نتیجه تمامی اقدامات خوبی که در حال حاضر در حال رقم خوردن است را به نفع خودش مصادره کند و نباید با چنین حرکاتی به شعور شهروندان رشت توهین کرد.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در برخی از شهرهای کشور صدور پروانه ساخت‌وساز فقط یک هفته به طول می‌انجامد، اظهار کرد: امیدوارم با انجام نشست‌هایی مشکلات پیش رو برطرف و باقدرت در مسیر خدمت به شهروندان گام برداریم.

محمدحسن عاقل منش با تأکید بر اینکه در هفته دولت از دو شهید شاخص رجایی و باهنر الگو می‌گیریم، افزود: شهر رشت تشنه خدمت است و باید در این مسیر بکوشیم.

محکومیت شهرداری رشت در پرونده‌های آبکی

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به تورم حاکم بر جامعه اظهار کرد: در شرایطی که مشکلات مالی فراوانی در جامعه حاکم است کاهش حق اضافه‌کاری پرسنل شهرداری رشت موجب بی‌انگیزه شدن آنان شده است.

حجت جذب با بیان اینکه در برخی از مباحث حقوقی اطلاعات صحیحی در برخی مواقع به شهردار رشت اعلام نمی‌شود، افزود: متأسفانه به علت عدم دفاع مناسب توسط شهرداری رشت در برخی از پرونده‌های آبکی شهرداری رشت محکوم می‌شود و انتظار دارم با حضور یک مشاور حقوقی قدرتمند از بروز و تداوم چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

وی به محکومیت‌های متعدد شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: اخیراً شهرداری رشت دریکی از پرونده‌های حقوقی ۲۲ میلیارد تومان محکوم‌شده که عدم دفاع مناسب در این پرونده این محکومیت را رقم زد.

نیاز شهرداری رشت به داشتن گروه حقوقی کارآمد

شهردار رشت نیز با حضور در جلسه غیررسمی شورا با اشاره به اینکه درباره نحوه دفاع پیرامون پرونده‌های حقوقی شهرداری رشت با عضو شورا موافق هستم، اظهار کرد: معتقدم شهرداری رشت در کلیه محکومیت‌هایی تا سقف یک میلیارد تومان نیازمند وکیل پایه‌یک قسم‌خورده است و برای مبالغ بیشتر باید گروه حقوقی کارآمد در اختیار داشته باشیم.

ناصر حاج محمدی به پرداخت حق اضافه‌کاری به کارکنان شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: متأسفانه درگذشته حق اضافه‌کاری‌هایی خارج از عرف پرداخت‌شده و معتقدم هر فردی باید به‌اندازه و نوع فعالیتش حق اضافه‌کاری دریافت کند و بنده درباره نحوه پرداخت اضافه‌کاری‌ها تابوشکنی می‌کنم.

وی با اشاره به پروژه پارک آبی رشت بیان کرد: این پروژه دارای مشخصاتی ازجمله سالن‌های سینما، سالن کنسرت، سالن کنفرانس، کلینیک درمانی، واحدهای اقامتی، سالن‌های بولینگ، بیلیارد و غیره است.

اجرای پروژه سرمایه‌گذاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی در رشت

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری رشت بیش از ده ماه معطل بود، اظهار کرد: برخی از این پروژه‌ها ازجمله فیبر نوری نیاز به حضور شهردار داشت و پس از روی کار آمدن شهردار رشت طی مدت‌زمان یک هفته مشکلات پیش روی این پروژه برطرف شد.

مریم گل احضار به پروژه پارک آبی رشت اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذار این پروژه توسط شهردار شناسایی شد و در دو مجموعه بانوان و آقایان احداث می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذار برای اجرای پروژه پارک آبی نیازمند ده هکتار زمین است، افزود: این زمین که در روبه روی آرامستان واقع است نیازمند تغییر کاربری بوده و مالکیت این پروژه متعلق به شهرداری و یک منبع درآمد پایدار برای شهر محسوب می‌شود.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت با اشاره به سقف سرمایه‌گذاری در پروژه پارک آبی بیان کرد: برای این پروژه بالغ‌بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در رشت انجام می‌شود.