جلسه مجمع شهرداران کلان شهر‌های ایران عصر سه شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دریاسر نیوز ،  دکتر جهانگیری در ابتدای جلسه با اشاره به حضور گسترده و چشمگیر ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: بايد در مقابل كار عظيم، آگاهانه و هوشمندانه ملت ايران سر تعظيم فرود آورد و دست مردم را بوسيد. دشمنان ملت ایران تصور نمی کردند که در این شرایط شاهد حضور معنادار مردم ایران در راهپیمایی باشند و ما باید قدردان ملت ایران باشیم و تمام تلاش خود را برای خدمت به آنها به کار گیریم.
معاون اول رييس جمهور افزود: پس از راهپيمايي ۲۲ بهمن و حضور حماسي ملت ايران در اين راهپيمايي، وقتي توئيت رييس جمهور و وزير خارجه آمريكا را ديدم، عصبانيت آنها از ملت ايران كاملا مشخص بود و به ياد جمله معروف شهيد بهشتي افتادم كه گفت: آمريكا از دست ملت ايران عصباني باش و از اين عصبانيت بمير.
دکتر اسحاق جهانگیری همچنين در این جلسه با اشاره به نقش مستقیم و پراهمیت شهرداران در زندگی مردم گفت: خدماتی که شهرداری ها ارائه می كنند، تاثير فراواني در آرامش روانی جامعه دارد و این مسئولیتی مهم برای شهرداران است تا با خدمت رسانی و ایجاد رضایتمندی در مردم موجب نشاط و سرزندگی در جامعه شوند.
معاون اول رئیس جمهور از شهرداران کلانشهرهای کشور خواست در جلسات ادواری و مستمر خود، علاوه بر همفكري براي اداره امور جاري، راهكارهاي عملي و راهگشا برای بهبود اداره شهرها تدوین و این پیشنهادات را به دولت ارائه کنند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین حضور شهرداران مراکز استان ها در جلسات شورای معاونین استان را گامی مثبت در جهت کمک به مدیریت شهری برشمرد و افزود: حضور شهرداران مراکز استان ها در این جلسات می تواند به مشارکت شهرداری ها در بهبود اداره شهرهای استان های مختلف کشور کمک کند و وزارت كشور اين موضوع را از طريق استانداران پيگيري كند.
دکتر جهانگیری با بیان این که مردم مرجع قضاوت درباره عملکرد مسئولین هستند، بر ضرورت تلاش هرچه بيشتر برای خدمت رسانی به مردم تأکید کرد و افزود: داشتن مسئولیت توفيق و فرصتی بزرگ است تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم و اگر در دوره مسئولیت نتوانیم کار مثبتی انجام دهیم نارضایتی مردم و نارضايتي دروني براي ما به همراه خواهد داشت.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مردم کشور روزهای دشواری را سپری می کنند و انتظار دارند که مدیران و مسئولین كشور بتوانند گره ای از زندگی آنان باز کنند. در این شرایط، مدیران علی رغم محدودیت منابع مالی باید با خلاقیت و نوآوري، موانع پیش رو را برطرف کرده و در جهت رضایتمندی مردم گام بردارند.
در این جلسه که وزرای کشور، راه و شهرسازی، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و شهرداران کلانشهرهای ایران حضور داشتند، مهمترین مسایل و دغدغه های کلانشهرها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و هر یک از شهرداران گزارشی از چالش ها و تنگناهای پیش روی کلانشهرها را ارائه کردند.
وزیر کشور نیز در این جلسه با بیان این که شهرهای کشور در حال گسترش بی رویه هستند و لازم است كه بر حاشيه شهرها نظارت و كنترل بيشتري صورت گيرد، گفت: ادامه این روند به افزایش ناهنجاری ها و نابسامانی ها تبدیل می شود و اگر به این موضوعات رسیدگی نشود با انباشت نارضایتی مردم روبرو خواهیم شد.
در ادامه اين جلسه در خصوص دغدغه ها و چالش هاي مطرح شده از سوي شهرداران كلانشهر هاي كشور بحث و بررسي شد و پس از توضيحات نمايندگان سازمان برنامه و بودجه، بانك مركزي و رييس سازمان امور مالياتي كشور تصميماتي براي حل مسائل كلانشهرهاي كشور اتخاذ شد.
در اين جلسه همچنين تصميماتي براي تامين مالي جهت توسعه حمل و نقل عمومي و تامين واگن براي قطار شهري كلانشهرهاي كشور اتخاذ شد.